Erdal Sally a fost premiat pentru cel mai de succes concurent

campionat

258 de sportivi din 47 de cluburi au început în Campionatul Individual de Stat la lupte libere pentru băieți (clasa a VII-a - a VIII-a). La Sliven, regiunea s-a rușinat de speranțele Lokomotivului lui Gorno Oryahov, care a câștigat două medalii de aur și una de bronz, plus un trofeu pentru cel mai de succes jucător.

Erdal Sally și Yusuf Isufov au devenit campioni la cele mai populare două categorii de până la 47 și 53 kg, unde au concurat 43 și 44 de băieți. Participarea lui Gornooryahovsko a fost, de asemenea, printre judecători - un judecător internațional Eu categoria Ivan Lambov.

Erdal Sally a fost singura dintre campioane care a ajuns la premiu după 6 meciuri. A început cu două victorii cu cerneală asupra lui Todor Levenov (Stamboliyski) și Boyan Dimitrov (Dobrich). Apoi a învins doi reprezentanți ai școlii din Dimitrovgrad - Atanas Atanasov și Nikola Neychev. În semifinale s-a confruntat din nou cu Dimitrovgrad - Georgi Zhizgov și l-a învins cu puncte. În disputa directă pentru top Erdal Sally l-a învins pe Bozhidar Dichev de la Nova Zagora și împreună cu aurul a primit cupa pentru cel mai de succes atlet al campionatului.

La 53 kg, Yusuf Isufov a început cu două victorii cu cerneală tehnică asupra lui Dimitar Ivanov (Varna) și Diyan Dimitrov (Yambol). În runda a treia a pierdut Serkan Suleiman de la Razgrad, iar în semifinale l-a eliminat pe Kristian Yankov de la Haskovo cu puncte. În finală, Isufov l-a rupt pe Viktor Mihov de la Yambol.

Yordan Popov a adus a treia medalie pentru Lokomotiv la categoria de până la 42 kg. A câștigat în prima rundă pe Sergey Bonev de la Stara Zagora și în al doilea l-a înfruntat pe neînvins în ultimii 5 ani pe Stoyan Georgiev de la Dimitrovgrad. Într-un meci foarte dramatic, Jordan a câștigat cu 9: 8 puncte, dar a pierdut al treilea meci în fața lui Konstantin Gutsev CSKA și asta l-a trimis în repechages. Acolo l-a învins pe Ioan Cholakov (Varna), iar în disputa pentru locul 3 - 5 a câștigat bronzul cu cerneală tehnică asupra lui Ivaylo Bozhilov de la Plovdiv „Lokomotiv”.

Toți cei trei medaliați sunt colegi de clasă în clasa a VIII-a la școala primară „Sf. Chiril și Metodie ”cu profesoara Valentina Kirova, a anunțat clubul Gorno Oryahov.

Georgi Georgiev în categoria de până la 85 kg a ajuns pe locul cinci după o victorie cu cerneală asupra lui Matei Stoyanov (Dobrich), o pierdere de la viitorul campion Denis Krumov (Silistra), o victorie asupra lui Alexander Balabanov (Burgas) și o pierdere de la Yovcho Georgiev (Dobrich).

A fost un campionat foarte puternic. Competiția a fost grozavă și sunt foarte fericit și mândru de concurenții mei. Băieții au evoluat excelent. Toți au avut meciuri foarte puternice și au arătat că au o pasiune pentru câștigători. Mai este de lucru. La categoria de până la 85 kg, Georgi Georgiev trebuie să caute și primul loc, pentru că a demonstrat că poate, a comentat antrenorul luptătorilor Nikolay Ganev.