câștigat

Под14 Sofia Kenin câștigă titlul de tenis al Australian Open.

Americanul a revenit împotriva neplăcutului Garbine Mugurusa din Spania și a învins-o într-o finală de calitate după 4: 6, 6: 2, 6: 2 într-un meci de două ore la Rod Laver Arena din Melbourne.

Pentru Kenin, a fost primul trofeu de Mare Șlem care a adus-o pe locul șapte record în clasamentul mondial și i-a adus un cec de 2,85 milioane de dolari.

În prima repriză, Garbine a început agresiv și a încercat să-și treacă adversarul pentru un joc de 2: 1. Spaniolul a ratat patru ocazii pentru o nouă pauză în al șaptelea joc și imediat după aceea, Kenin, născut la Moscova, a revenit la descoperirea cu 4: 4. Acest lucru îl ambiționează doar pe Muguruza, în vârstă de 26 de ani, care a marcat imediat o nouă pauză și apoi a servit cu succes pentru a câștiga setul.

Următoarea parte a început cu o creștere pentru Sofia, în vârstă de 21 de ani, care a jucat aproape fără greșeală și a preluat rapid conducerea cu 4: 1. În al optulea joc, spaniola a fost spartă pentru a doua oară și setul s-a încheiat după ce mâna ei a zburat.

Muguruza și-a stabilizat jocul la începutul ultimei părți și a redus greșelile neprovocate. În al cincilea joc, ea a condus 40-0 cu serviciul lui Kenin, dar tânăra americană și-a luat pasul din acest rezultat, la fel ca în primul set, și a primit aplauze de la tatăl și antrenorul său Alexander. Imediat după aceea, americanul a făcut o pauză de 15:40 pentru 4: 2, după ce adversara ei și-a făcut a cincea dublă greșeală. Tânărul jucător de tenis a câștigat cu ușurință playoff-urile lungi și a reușit să se solidifice cu 5: 2. În jocul următor, Sofia a atins punctul de campionat, dar revenirea sa a ieșit. Cu a doua ocazie, spaniolul a făcut o dublă greșeală și s-a terminat. Kenin a izbucnit în lacrimi și a primit o aplaudă din partea publicului.