doilea

De la stânga la dreapta: campionul Martin Marinkov, Valentin Garushev; Anton Brankov; Boris Velichkov și Tihomir Blagovestov

Krassimira Tomova și campioana Tereza Dzhurova

Weekendul trecut în capitala României - București a avut loc Campionatul European de sport și sambo marțial pentru bărbați și femei. În mod tradițional, Bulgaria a revenit cu o grămadă de premii și a ocupat locul al doilea în competiția pe echipe. Luptătorii nativi sambo au câștigat în total 14 medalii - 3 de aur, 4 de argint și 7 de bronz.

Campionul mondial și european la categoria de peste 100 kg Martin Marinkov a devenit campionul bătrânului continent la sambo marțial pentru a doua oară în carieră. Campioana mondială pentru fete Gergana Vatsova a cucerit aurul la categoria de până la 60 kg. Campioana mondială și europeană pentru fete și sportiva numărul unu pentru 2013 la NSA - Tereza Dzhurova a câștigat titlul la categoria de peste 80 kg.

Campioana Gergana Vatsova

Medaliile de argint au fost câștigate de campioana mondială pentru fete Magdalena Varbanova (52 kg), campioana mondială și europeană pentru femei Vanya Ivanova (64 kg), absolventa școlii Pangyur și de patru ori campioana europeană Maria Oryashkova (80 kg), și campioana europeană de la Stara Zagora Veselin Ivanov (62 kg sambo de luptă).

De două ori campioană mondială Kalina Stefanova (56 kg), atleta Levski Sofia Gabriela Gigova (68 kg) și absolventul Arena Sport Plovdiv Borislav Yanakov (57 kg) s-au întors cu medalii de bronz în sambo sportiv.

Nikolay Ivaylov (52 kg) a câștigat medalia de bronz de debut în sambo masculin masculin, în timp ce luptătorul MMA Anton Brankov (68 kg) a câștigat al doilea bronz în Campionatul European. Kg) și luptătorul versatil și câștigătorul de medalii în multe tipuri de arte marțiale Kamen Georgiev (90 kg). Antrenorul principal al echipei naționale este Vasil Sokolov.

Nikolay Vassilev, corespondent al ziarului „Bulgaria”