FC CSKA 1948 a transformat Marea Neagră în mijlocul „Ticha” și a obținut prima victorie ca invitat în efbet League. Meciul a fost din etapa a 11-a a campionatului. Marinarii au preluat conducerea cu golul lui Matthias Courier, dar roșii au ajuns la victorie cu golurile lui Galin Ivanov și Martin Kamburov dintr-un penalty.

învins

Sofia are deja 19 puncte și a ocupat locul trei în clasament, în timp ce Varna are 14 puncte și este pe locul șase.

Marea Neagră - FC CSKA 1948 1: 2, Kamburov a marcat dintr-un penalty

Ambele echipe sunt în creștere

Gazdele au început mai bine meciul. În minutul 12, un șut al lui Leandro Andrade a trecut pe lângă ușa lui Daniel Naumov.

În minutul 21, „marinarii” au preluat conducerea. Rodrigo centrează de pe partea dreaptă în careu. Sasho Alexandrov a atârnat, iar în spatele lui se ascundea Matthias Courier, care a marcat al 12-lea gol cu ​​capul de la începutul sezonului.

În minutul 29, Vasil Shopov a izbucnit pe conturul din stânga, urmat de o pasă către Galin Ivanov, iar echipa națională a egalat cu un șut frumos de la zece metri - 1: 1.

Gazdele au răspuns cu un șut la distanță de Stefan Velev. Mingea l-a lovit pe genunchiul lui Shopov, după care mingea l-a lovit în braț. Varna a cerut o penalizare, dar arbitrul șef Georgi Dimitrov a decis că nu există motive să acorde una.

În minutul 44, Sasho Alexandrov a ajuns în dreapta și a centrat în careu. Martin Kamburov a rămas singur și a privit cu capul spre colțul îndepărtat, dar a trimis mingea afară.

A doua parte a început cu o bună ocazie în fața Mării Negre. Tsvetomir Panov a centrat brusc în suprafața de pedeapsă, unde Isa și Courier au ratat mingea.

În minutul 60 Daniel Dimov a marcat pentru Isa după o centrare de pe stânga. Atacantul a lovit un șut care a fost ucis de Shopov de pe linia porții. Două minute mai târziu, Galin Ivanov a luat cu asalt zona de penalizare a „marinarilor”, de unde a fost tras de Viktor Popov. Arbitrul principal a arătat punctul alb, iar Martin Kamburov cu un șut fără compromisuri în mijlocul ușii a marcat pentru 1: 2.

Acesta a fost cel de-al 245-lea gol al atacantului și, până când recordul lui Petar Zhekov se îmbunătățește, mai are încă opt goluri.

În minutul 84 Shopov a pătruns în suprafața de pedeapsă și l-a căutat pe Bastunov cu o pasă paralelă. Dyulgerov a intervenit decisiv și l-a prins. Câteva secunde mai târziu, Rodrigo a centrat pentru Villela, care a tras cu capul, dar Naumov l-a prins.

Până la sfârșitul meciului, „marinarii” nu au reușit să atingă un obiectiv de egalare și și-au rupt seria de două victorii consecutive.