Ludogorets a renunțat la Liga Campionilor în prima rundă de calificare. La fel ca anul trecut, ambițiile Eagles au fost spulberate de un adversar maghiar. Razgrad a pierdut și al doilea meci cu Ferencvaros, de această dată 2: 3 acasă, și va urmări cel mai comercial turneu de club de la televizor. Fradi continuă cu un scor total de 5: 3.

ludogorets

Absolvenții lui Stoycho Stoev au primit două goluri timpurii, marcate de Igor Haratin (17) și Michal Shkvarka (21), iar trei mai târziu Georgi Terziev redus la 1: 2. În minutul 29, Jakub Schwerczok a ratat un penalty, care s-a dovedit decisiv pentru soarta „vulturilor”. În minutul 48, Tokmak Nguyen a fost corect pentru 1: 3, iar rezultatul final a fost format de Heister, care și-a lovit propriul gol.

Astfel, Ludogorets își continuă participarea la Europa League, unde îl va întâlni pe Valur, în timp ce Ferencvaros va juca cu Valletta în a doua rundă preliminară a Ligii Campionilor.

Ludogorets - Ferencvaros 2: 3, Motzi a fost eliminat

Vulturii au pierdut primul meci cu 1: 2

Oaspeții au creat prima situație mai periculoasă în fața uneia dintre cele două uși. În minutul 2, apărarea lui Ludogorets nu a reușit să facă față unei centrări dintr-un corner din suprafața de pedeapsă, unde Igor Haratin a dus cu capul peste poartă.

În primele minute, Eagles au avut dificultăți serioase cu jocul în atac și nu au creat nimic periculos pentru Denesh Dibush.

Acest lucru a dus la minutul 17, când Haratin a rămas complet singur pe stâlpul îndepărtat după o centrare dintr-un corner și a condus mingea inexorabil în ușa lui Renan pentru 0: 1.

Trei minute mai târziu, Ludogorets ar putea egala. Eagles a avut ocazia să execute o lovitură liberă directă pe marginea suprafeței de pedeapsă. În spatele mingii se afla Marcelinho, care a tras în bara transversală.

Câteva secunde mai târziu, Ferencvaros a dat o a doua lovitură. Alexander Zubkov a pus stăpânire pe o minge lungă și l-a găsit pe Michal Shkvarka. Slovacul a controlat mingea și cu un șut dintr-un unghi mic l-a doborât pentru a doua oară pe portarul lui Razgrad.

Ludogorets a reușit să revină la meci în minutul 24. Apoi Georgi Terziev s-a orientat cel mai bine după o centrare dintr-un corner și a înscris cu capul pentru 1: 2.

Trei minute mai târziu, gazdele au primit din nou dreptul de a efectua o lovitură liberă directă într-o poziție confortabilă. Marcelinho a tras din nou, dar de data aceasta a trecut de ușă.

Impulsul pe care l-au primit „vulturii” după gol a dus la un penalty în minutul 29. Gergo Lovrencic l-a reținut apoi pe Jakub Svercok în suprafața de pedeapsă. Polonezul a preluat conducerea, dar a încercat o lovitură în stilul „Panenka” în centrul ușii, pe care Dibush a ucis-o într-un colț.

Lovitura de pedeapsă ratată a avut un impact și până la sfârșitul reprizei, absolvenții lui Stoycho Stoev nu au reușit să creeze nimic periculos în fața oaspeților.

În pauză, Claudiu Kesheru l-a înlocuit pe Shverchok. A doua repriză a început cu o lovitură de colț învățată de la gazde, dar Giorgino nu a găsit conturul ușii.

În minutul 48, Ferencvaros a organizat un contraatac. Tokmak Nguyen a avansat din stânga și a intrat în zona de pedeapsă. Extremul norvegian a încercat o lovitură tehnică, mingea a întâlnit corpul lui Jacek Goralski și a devenit de neevitat pentru Renan - 1: 3.

În minutul 55 Kesheru a primit mingea în suprafața de pedeapsă de la Nedyalkov, s-a întors și a lovit un șut pe care Dibush l-a salvat.

În ciuda decalajului semnificativ în rezultatul general, Ludogorets nu a renunțat la atac. Acest lucru a dat rezultatul în minutul 69, când Marcel Heister nu s-a orientat bine după o centrare a lui Mavis Chibota pe stânga și a trimis mingea în propria poartă pentru 2: 3.

Vulturii au continuat să fie echipa mai activă. Jorgeninho a tras peste ușă cu capul, iar Kesheru nu a reușit să-l surprindă pe Dibush de la distanță. În minutul 77, garda lui Fradi a salvat un șut tehnic al rezervei Beaton de la marginea suprafeței de pedeapsă.

În minutul 81, Kozmin Motsi a fost eliminat cu cartonaș roșu direct. Fundașul a intrat brusc la picioarele lui Alexander Zubkov și a fost trimis pe bună dreptate prematur la dușuri.

Nimic memorabil nu s-a întâmplat până la sfârșitul meciului și „vulturii” își încheie participarea la Liga Campionilor.