Club de baschet

primul

Fetele din Shumen sub 14 ani au înregistrat două pierderi în primul turneu din etapa finală locul 1/5, regiunea Dobrogea, desfășurat astăzi la Silistra. Echipa noastră a pierdut cu Dunav Ruse cu 36:63 și cu Svetkavitsa Targovishte cu 36:55. Cu toate acestea, ar trebui să menționăm că echipa noastră a arătat o creștere vizibilă în jocul său, iar acest lucru este evident din rezultate - vă reamintim că în prima jumătate a sezonului am pierdut și în fața acestor adversari, dar cu o diferență mult mai mare.

Primul meci al femeilor din Shumen a fost împotriva favoritei de a câștiga regiunea - Danube Ruse. Fetele noastre nu au început bine și echipa mai experimentată din Ruse a profitat. Dunărea a marcat majoritatea atacurilor sale în primul trimestru și a condus în mod natural cu o marjă bună - 22: 7. Al doilea sfert a fost, de asemenea, dominat de al doilea cinci al lui Ruse. Au jucat mult mai bine în apărare, ceea ce a făcut ca Shumenka să încerce să înscrie un coș cât mai dificil posibil. În a doua repriză Shumen și-a revenit, fetele au scuturat anxietatea la începutul meciului și logic jucătorii de baschet au început să înscrie mai des. Cu toate acestea, Dunav nu s-a îngrijorat și a jucat bine și în atac, ceea ce le-a permis să își mărească avantajul la 31 de puncte. În ultimul sfert Shumen nu a avut nimic de pierdut și a jucat mult mai încrezător. Fetele noastre au câștigat ultimul sfert cu 10: 6. Performanța noastră în acest meci a fost încă mai bună decât în ​​meciul din toamnă, când am pierdut 58:19.

Al doilea meci ne-a întâlnit cu un alt rival cunoscut - Svetkavitsa Targovishte. Shumen a pierdut meciul în toamnă cu 36:71, iar fetele noastre au avut ceva de revenit. Din păcate, atât în ​​meciul cu Dunărea, cât și în acest meci, Shumenki a început cu rigiditate. Multe omisiuni și greșeli pentru fetele noastre, iar baschetbalistele de la Targovishte au marcat și după primul sfert au preluat conducerea cu un avans de două cifre. Al doilea sfert a continuat cu un joc mai bun pentru „fulger”, dar Shumen a dat semne de îmbunătățire, ceea ce a adus încredere echipei noastre. În a doua jumătate, fetele Shumen au rupt deja distribuția și au jucat mult mai bine, atât în ​​apărare, cât și în atac. Echipa noastră a câștigat al treilea sfert cu 12: 8 și al patrulea cu 17:11, dar acest lucru nu a fost suficient pentru a reduce diferența față de prima repriză și meciul s-a încheiat cu o victorie pentru Lightning - 36:55.

Al doilea turneu din etapa finală va avea loc la Ruse pe 8 martie, iar rivalii lui Shumen vor fi Dorostol Silistra și The Black Sea Odessos.