polonia

Naționala finlandeză de volei a obținut prima victorie în Liga Mondială. Jucătorii de volei ai antrenorului argentinian Daniel Castellani au surprins Polonia bătându-i puternic cu 3: 2 (23:25, 25:23, 25:21, 22:25, 15: 9) în al doilea meci al primului turneu din Grupa B, disputat în această dimineață în fața a aproximativ 3.000 de spectatori la Rico Coliseum din Toronto (Canada).

Finlandezii au început excelent și au preluat treptat conducerea cu 14:10. Au urmat minute puternice ale băieților italienei Andrea Anastasi, care au reușit să se întoarcă și să câștige jocul cu 25:23 grație atacurilor ucigașe ale lui Jakub Jaros. Cu toate acestea, la începutul celei de-a doua reprize, „Suomi” a continuat cu jocul puternic în atac, în principal prin Anti Siltala și Oli-Peka Oyansivu, în timp ce pe de altă parte polonezii au comis multe erori de serviciu. În cele din urmă, Finlanda a luat jocul cu minimum 25:23 și 1: 1. În ciuda faptului că publicul era de partea „echipei poloneze”, jucătorii de volei din Finlanda au controlat complet al treilea joc. Andrea Anastasi și-a lansat și vedeta Zbigniew Bartmann, dar asta nu a fost suficient. Finlandezii au închis jocul la 25:21 în favoarea lor după doi ași consecutivi ai lui Oyansivu și au preluat conducerea cu 2: 1. Spre deosebire de al treilea joc din repriza a patra, Bartmann a fost la un nivel și asistat de Michal Winiarski a adus victoria în acest joc în Polonia - 25:22. Cu toate acestea, în al cincilea joc decisiv, nimic nu a putut opri Finlanda și mai ales Oli-Peka Ojancivu - 15: 9 după doi ași și 3: 2.

Un meci grozav pentru „Suomi” a fost jucat de Oli-Peka Oyansivu, care a obținut 29 de puncte (4 blocuri, 5 ași și 49% eficiență în atac), iar Anti Siltala a adăugat 16 puncte (1 as și 33% eficiență în atac) pentru succesul. Pentru echipa poloneză Michal Vinyarski (4 blocuri, 1 as, 42% eficiență în atac și 48% recepție perfectă) și Zbigniew Bartmann, care au intrat în rezervă în al treilea joc (1 bloc, 2 ași și 71% eficiență în atac) au terminat cu 18 puncte fiecare, dar nici asta nu a ajutat la victorie. În seara asta și noaptea, în ultimele meciuri ale turneului, Finlanda va juca împotriva campioanei mondiale Brazilia, iar Polonia va juca împotriva gazdelor din Canada. Meciurile sunt, respectiv, de la 23:00 și 03:00 ora Bulgariei.

POLONIA - FINLANDA 2: 3 (25:23, 23:25, 21:25, 25:22, 9:15)
POLONIA: Piotr Novakowski 5, Michal Vinyarski 18, Pavel Zagumni 2, Jakub Jarosz 10, Michal Kubiak 11, Marcin Mozdjonek 11 - Krzysztof Ignaczak-libero (Grzegorz Kosok 4, Zbigniew Bartmann 18, Michal Ruciak 4, Lukasz Gigadlo 1)
Antrenor: Andrea Anastasi
FINLANDA: Eemi Tervaporti 6, Anti Siltala 16, Mati Hietanen 13, Mati Oivanen 11, Oli-Peka Ojansivu 29, Yuka Lehtonen 7 - Passi Hiverinen-libero (Miko Oivanen, Anti Esco, Jari Tuominen)
Antrenor: Daniel Castellani.