Franța a provocat a doua pierdere a Poloniei în Grupa H din a doua fază a Campionatului Mondial de Volei. După ce a pierdut în fața Argentinei după un tiebreak vineri, campionii mondiali au pierdut sâmbătă cu Franța cu 1-3.

provocat

După pierderea polonezilor, există posibilitatea ca echipa lor să nu se poată califica pentru faza finală a turneului. Campionii mondiali au început meciul perfect și după o greșeală a francezilor și două mari blocaje au preluat conducerea cu 3: 0.

Franța a egalat la 5: 5 după un punct de la lovitura de start a lui Irwin Ngrapet. După remiză, francezii au înscris încă trei puncte consecutive printr-un as al lui Irwin Ngapet, o blocadă excelentă și o greșeală în atacul polonezilor și au preluat conducerea cu 8: 5 în prima pauză tehnică. După pauză, Irwin Ngapet a continuat să hărțuiască campionii mondiali cu serviciul său puternic și bine dirijat, iar Franța a preluat conducerea cu 11: 5. Jocul campionilor mondiali a fost extrem de slab și în a doua pauză tehnică francezii conduceau cu 7 puncte - 16: 9.

Oaspeții simbolici din meci au reușit să conducă cu 9 puncte la 21:12 și au luat cu ușurință prima parte cu 25:15. Polonezii au arătat un joc mult mai bun la începutul reprizei a doua și au preluat conducerea cu 6: 3. După 7: 4 pentru polonezi, echipa franceză a obținut trei puncte consecutive și a egalat la 7: 7, dar în prima pauză tehnică francezii au rămas în urmă cu un punct - 7: 8. După 9: 7 pentru campionii mondiali, Franța a arătat un joc excelent și a obținut 4 puncte consecutive și nu numai că a egalat, dar a și preluat conducerea cu 11: 9. În a doua pauză tehnică, avantajul „cocoșilor” a fost de 4 puncte - 16:12.

După pauză, francezii au reușit să facă o serie de trei puncte consecutive și au preluat conducerea cu 6 puncte la 19:13. Franța a luat fără probleme a doua repriză cu 25:18 și a preluat conducerea cu 2: 0. Franța a preluat conducerea la începutul reprizei a treia cu 2 puncte, dar a permis egalarea la 6: 6. Francezii au marcat imediat 2 puncte consecutive și au preluat conducerea cu 8: 6 în prima pauză tehnică. Cocoșii au preluat conducerea cu 3 puncte la 9: 6, dar polonezii au egalat la 11:11. A urmat o altă egalizare, după care, cu o blocadă excelentă și două greșeli ale francezilor, campionii mondiali au preluat conducerea cu 15:12. În a doua pauză tehnică, rezultatul a fost 16:13 pentru Polonia. Francezii au încercat să-i ajungă din urmă pe polonezi după pauză, au reușit să-și reducă pasivele la doar 1 punct la 20:21, dar puterea lor nu a fost suficientă pentru a se întoarce și Polonia a luat a treia parte cu 25:23.

Polonia a reușit să preia conducerea cu 2 puncte la începutul celui de-al patrulea joc, dar a permis egalarea la 5: 5. A urmat o altă egalizare, iar în prima pauză tehnică rezultatul a fost 8: 6 pentru campionii mondiali. După 9: 7 pentru polonezi, echipa franceză a obținut trei puncte consecutive și nu numai că a egalat la 9: 9, dar a și preluat conducerea. O altă remiză a fost urmată de o nouă serie de 4 puncte consecutive pentru Franța și rezultatul a fost de 14:10 pentru „cocoșii”, ceea ce l-a obligat pe antrenorul Poloniei Vital Heinen să ia o pauză. În a doua pauză tehnică, conducerea francezilor era deja de 5 puncte - 16:11.

Franța a preluat conducerea cu 6 puncte la 21:15 și a reușit să câștige jocul cu 25:18 și meciul cu 3: 1. În clasamentul grupelor, Serbia conduce cu 6 victorii, 1 pierdere și 17 puncte în active cu un raport de joc de 20: 9. A doua este echipa poloneză cu 5 victorii, 2 înfrângeri și 16 puncte/18: 9 jocuri /. Echipa franceză are patru victorii, trei pierderi și 15 puncte/18: 11 jocuri /, iar ultima este echipa Argentinei cu 3 victorii, 4 pierderi și 8 puncte/13: 16 jocuri/și nici o șansă de a participa la finală . Mâine sunt ultimele două întâlniri din grup. Franța și Argentina vor juca de la ora 17.00, iar Polonia și Serbia de la 20.40./BTA

Polonia - Franța 1: 3/15: 25, 18:25, 25:23, 18: 25 /