Beroe a obținut o victorie convingătoare cu 3: 1 ca invitat al academicianului Svishtov în revanșa finalei 1/16 pentru Cupa Bulgariei. Astfel, Stara Zagora s-a calificat în optimile de finală ale turneului cu un scor total de 4: 1.

învins

Atacantul brazilian Joao de Sales a marcat primele sale două goluri într-un meci oficial cu Beroe.

Meciul de la Svishtov a fost urmărit de fostul președinte al PFL Valentin Mihov.

Beroe a început mai bine meciul și a stăpânit inițiativa. În minutul 9, David Kayado a tras periculos, dar Yonchev a salvat.

sursa: beroe1916.com

Beroe a preluat conducerea cu 1: 0 în minutul 12, când Todor Hristov a centrat mingea în suprafața de pedeapsă a lui Academic, unde un apărător al gazdelor a încercat să omoare mingea, dar a lovit-o pe Joao de Sales, care a trimis mingea aproape de ușa lui Yonchev.

Stara Zagora și-a dublat avantajul în minutul 40, când după o pasă lungă, Alberto Louzeiro a trecut de De Sales, care a sărit în spatele apărării lui Academic, apoi a trecut paralel cu linia de poartă către David Kayado, care l-a depășit pe Yonchev cu 2: 0.

În a doua jumătate, jucătorii Beroe au continuat să controleze situația pe teren. În minutul 49, Rodolfo Hulk a centrat în zona de penalti a lui Academic, după care De Sales a șutat cu capul, dar Assenov a salvat.

Beroe a marcat un al treilea gol în minutul 69 prin Rodolfo, dar a fost anulat din cauza unei ambuscade a fotbalistului brazilian.

Stara Zagora a marcat un al treilea gol în minutul 77, când după o centrare dintr-o lovitură de colț în suprafața de pedeapsă a lui Academic, Rodolfo a tras cu capul, dar mingea a lovit bara transversală și, în plus, De Sales nu a greșit și a trimis mingea în ușa lui Assenov.

Antonio Livramento a tras periculos în minutul 81, dar mingea a trecut peste bara transversală a porții lui Academic.

Gazdele au atins un gol onorabil în minutul 87 de Dobri Petrov, care a marcat un gol foarte frumos de la aproximativ 35 de metri.

Extragerea pentru optimile de finală ale turneului este luni, la ora 12.

Academician Svishtov: 1. Ruslan Yonchev (12. Zdravko Assenov - 46 '), 16. Vasil Banov, 3. Ivan Ganev, 5. Plamen Angelov, 17. Ventzi Dimitrov, 8. Kaloyan Tsvetkov, 6. Ivaylo Mihailov, 14. Borislav Borisov (k), 11. Kristian Tafradzhiyski, 7. Martin Metodiev (13. Kiril Fidin - 83 '), 15. Lyubomir Alexandrov.

Beroe: 33. Teodor Skorchev, 77. Pedro Eugenio, 21. Elias da Silva, 3. Vladimir Zafirov (k), 15. Georgi Dinkov, 8. Alberto Louzeiro (19. Martin Raynov - 60 '), 16. Stefan Velev, 10. Antonio Livramento, 23. Todor Hristov (9. Ivan Goranov - 46 '), 88. David Kayado (11. Rodolfo Hulk - 46'), 22. Joao de Sales.