cursa

Motociclistul slovac Ivan Jakes a fost lovit de fulgere în timpul celei de-a treia etape a Raliului Dakar. Cu toate acestea, tânărul de 43 de ani a reușit să termine pe locul 15 în clasament, la aproximativ 30 de minute după câștigătorul etapei - Joan Bareda, relatează bTV.

Yakesh a fost rănit la începutul secțiunii speciale, la 300 km de destinația finală. Medicii, care au efectuat examenul imediat ce slovacul a trecut linia de sosire a scenei, au explicat că fulgerul a lovit casca motociclistului și corpul său a servit ca izolator.

"Are noroc că nu a călcat pe pământ", a spus un purtător de cuvânt al echipei sale, citat de Motorsport.

Sportivul a petrecut noaptea în spital, unde era grav deshidratat și cu dureri pe tot corpul. Cu toate acestea, el nu are răni permanente și va putea să-și continue participarea la cursă.

Ivan Jakes este un participant de lungă durată la Raliul Dakar, iar cel mai bun clasament al său a fost în 2013, când a terminat pe locul patru.