peste

Germania a învins Polonia cu 1-0 în al doilea meci al grupei preliminare "A" a Cupei Mondiale din 2006.

Cele două echipe au jucat un meci tensionat și dramatic, în care ultimele minute ale meciului s-au dovedit a fi deosebit de tensionate. În ele Bundestim a demonstrat încă o dată că luptă pentru succes până în ultima secundă.

Deși extrem de dificili, absolvenții lui Jurgen Klinsmann și-au asigurat un loc în optimile de finală. Golul, neprețuit pentru gazde, a căzut doar în timpul meciului, în care polonezii au jucat cu un bărbat mai puțin în ultimele 15 minute de meci.

Radoslaw Soboleski a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben în minutul 75 de către Polonia. Cu toate acestea, majoritatea celor aproape 64.000 de spectatori de la Westfalenstadion din Dortmund au trebuit să tremure până când meciul a continuat să se bucure de un final deosebit de dramatic al meciului.

Abia în al doilea minut al timpului adăugat de arbitru, Oliver Neuville, care a intrat ca rezervă după o combinație cu o altă rezervă, David Odoncourt a tipărit îndeaproape eroul pentru Polonia până acum Arthur Borutz și a adus astfel cele trei puncte și clasamentul pentru Germania în etapa următoare a cursei.

Pe de altă parte, Polonia și-a încheiat speranțele pentru ceva mai mult la Cupa Mondială, după ce a înregistrat a doua pierdere consecutivă în grupă și a rămas pe ultimul loc al patrulea fără un punct de două meciuri. În primul lor meci de vineri, echipa a pierdut în fața Ecuadorului cu 0: 2.

După meci, emoțiile fanilor au preluat și la Dortmund a avut loc o ciocnire între suporteri și poliție. 120 de persoane au fost arestate pentru comportamentul lor agresiv.