calificările

Fostul număr 6 din clasamentul mondial Gilles Simon (Franța) a depășit calificările turneului de tenis de la Sofia cu un fond de premiere de 389.270 de euro. Numărul 1 al lui Simon a eliminat-o pe ucraineana Ilya Marchenko în meciul decisiv cu 6: 2, 6: 3 și s-a calificat la remiza principală în debutul său de pe Arena Armeec.

Francezul experimentat, în vârstă de 35 de ani, a câștigat punctele importante cu un joc mai stabil de la linia principală la triumf după puțin mai mult de o oră și jumătate pe teren. El a preluat conducerea cu 5: 0, apoi a luat primul set și, după un schimb timpuriu de descoperiri în a doua jumătate, Simon a tras cu 4: 2 și și-a păstrat conducerea până la final.

Francezul, care este pe locul 59 în lume în acest moment, este cel mai titrat jucător din calificări și din capitala Bulgariei în ansamblu. Are 14 titluri dintr-un total de 22 de finale în Turul ATP.

@@@

Tarotul japonez Daniel continuă și el în cursa principală, după ce l-a învins pe slovacul Martin Klijan cu 6: 3, 6: 4 în 82 de minute, după ce nu a permis o descoperire în meci. Al patrulea din transplanturi, Daniel, care este pe locul 114 în clasamentul mondial, a tras cu 4: 1 în drumul spre succes în primul set, iar în a doua repriză a făcut singura pauză în al nouălea joc, apoi a închis meciul cu propriul său serviciu.

Al șaptelea clasat la calificări Klijan, care săptămâna aceasta este pe locul 149 în clasamentul ATP, este semifinalist la Sofia în prima ediție a turneului din 2016 și are două sferturi de finală în 2017 și în sezonul trecut. El încă mai are șansa de a intra în mainstream ca un „ratat fericit”.