continuă

Tambov a suferit cea de-a șasea pierdere consecutivă în Premier League rusă și va trebui să arate o față radical diferită în primăvară dacă vrea să scape de retrogradare. La Arena Mordovia din Saransk, echipa lui Serghei Pervushin a pierdut cu 0-1 în fața lui Rubin și a rămas pe penultimul loc 15 în clasament, cu doar 12 puncte.

Golul pentru Rubin a fost marcat de Ilya Samoshnikov în minutul 20. A fost primul pentru el în elită.

Kazan a urcat pe locul 9 cu 27 de puncte, dar la doar trei în spatele celui de-al patrulea Dynamo (Moscova).
Tambov a jucat din nou prea timid în atac și practic nu a creat aproape nicio situație interesantă în fața ușii lui Yuri Dupin. Oaspeții au fost, de asemenea, precauți, dar au îngreunat adversarul cu poziții statice.

La jumătatea primei reprize, o pasă lungă a lui Darko Jevtic a ajuns la Samoshnikov, care cu un șut foarte precis a trimis mingea în spatele lui Alexander Belenov. Puțin mai târziu, fundașul lui Tambov Vitaly Șahov a fost accidentat și a fost înlocuit de Alexander Kaplienko.

După pauză, meciul a fost destul de nervos. Jucătorii lui Tambov au încercat să atingă un gol de egalare, dar nu știau cum. Cei din Rubin au fost mulțumiți de rezultat și s-au mulțumit să se apere.

În ultima rundă înainte de pauză, Tambov îl va întâlni pe Ural, iar Rubin îl va vizita pe Ahmat.