Gimnasta ritmică israeliană Linoy Ashram continuă să rescrie istoria acestui sport pentru patria sa. Fermecătoarea grație a câștigat trei medalii de aur la cel de-al doilea mare premiu al anului, la Marbella, weekendul trecut.

israeliană

Linoy Ashram este deja binecunoscut fanilor acestui sport. Încetul cu încetul, încetul cu încetul, a reușit să-și găsească un loc în elita gimnasticii.

Gimnasta israeliană a fost cea mai bună în finală cu lilieci, înaintea chiar și a multiplelor campioane - surorile Averini din Rusia. Judecătorii au evaluat performanța lui Linoy Ashram și Arina Averina cu puncte egale, dar israelianul și-a îndeplinit programul mai curat și a câștigat primul loc.

De asemenea, a triumfat în finală cu un cerc și o panglică. Pentru Linoy Ashram, în vârstă de 19 ani, aceasta a fost prima cursă din noul sezon după ce a ratat Marele Premiu la turneul de la Moscova.

Fermecătoarea gimnastă este una dintre principalele speranțe pentru o medalie israeliană la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020.

Linoy Ashram s-a născut în Israel pe 13 mai 1999 și are rădăcini yemenite și grecești. A crescut într-o familie de profesor pentru copii și ofițer de stat major. A început să facă gimnastică ritmică la vârsta de 7 ani.

A câștigat prima sa medalie la Baku cu două medalii de bronz la Campionatul European de fete. Din 2015 face parte din echipa națională a Israelului.

Curios este că vorbește fluent limba rusă, astfel încât să poată comunica cu colegii de echipă. Majoritatea rusei se aude în timpul antrenamentelor. Lucrează sub îndrumarea lui Ayelet Zusman și Elena Kopilenko.

Este concurentă a Clubului Apoel (Rishon Le Zion).

La fel ca majoritatea fetelor israeliene, Linoy Ashram a slujit în armată în 2017. Când nu concurează sau nu se antrenează, lucrează ca secretară în armată. Locuiește în Tel Aviv.

Linoy Ashram intră în istorie ca primul gimnast israelian, câștigător al individualului de la Campionatele Mondiale (Pesaro, 2017, medalie de bronz).

Grace se așteaptă să sosească din nou în Sofia anul acesta. În perioada 12 - 14 aprilie, Arena Armeec va găzdui Cupa Mondială de gimnastică ritmică. Cele mai puternice gimnaste din întreaga lume vor ajunge în capitala Bulgariei. Printre ei vor fi reprezentanții echipei naționale a țării noastre, inclusiv ansamblul condus de Vessela Dimitrova.