Sportivii bulgari au câștigat două premii în finala individuală a echipamentului individual al Campionatului European de gimnastică ritmică din capitala Ungariei, Budapesta. Cu o zi mai devreme, ansamblul nostru a câștigat medalii de bronz.

noastre

Katrin Taseva a terminat a doua pe panglică cu 17.150 de puncte, iar Nevyana Vladinova a terminat și ea pe locul trei pe panglică cu 16.950.

Vladinova a participat și la celelalte trei finale, dar a rămas a patra pe minge cu 16.800, a cincea la lilieci cu 16.900 și a opta pe cerc cu 16.050. În cealaltă finală de astăzi, Taseva a terminat pe locul patru în clasament cu 17.450.

Gemenele Dina și Arina Averini au sustras medaliile de aur. Dina a devenit campioană la cerc cu 18.200 și la panglică cu 17.625 și a câștigat argint la lilieci cu 19.000, în timp ce Arina a triumfat în minge cu 18.850 și la lilieci cu 19.075, scrie Darik.

Cealaltă rusă, Alexandra Soldatova, a luat argint în cerc cu 18.150 și în minge cu 18.125. Linoy Ashram din Israel a luptat pentru două medalii de bronz. A terminat a treia în cerc cu 17.975 și în cluburi 17.750. Alina Harnasko (Belarus) a luat bronzul pe minge cu 17.550.

Astfel, Campionatul European de la Budapesta s-a încheiat cu locul trei în competiția pe echipe pentru Bulgaria (evaluare combinată a performanței ansamblului de fete, Nevyana Vladinova și Katrin Taseva).