tsveti

Ansamblul bulgar a câștigat o medalie de bronz în finala de cercuri și lilieci la Campionatul European de gimnastică ritmică, care a avut loc în Israel.

Organizatorii au acordat celor cinci gimnaste cu șase medalii - una pentru Tsvetelina Stoyanova.

Gimnasta în vârstă de 21 de ani încă luptă pentru viața ei în „Pirogov” după ce a încercat să se sinucidă.

„Vom duce această medalie la Tsveti în Bulgaria”. Acest lucru a fost afirmat de gimnastele noastre din Israel imediat după ce au luat bronzul la Campionatele Europene.

Fetele i-au spus lui Mirolyuba Benatova că sunt gata să renunțe la competiție, dar după ce au vorbit cu antrenorii lor, au acceptat un punct de vedere diferit.

Ei spun, de asemenea, că această cursă a fost o viață și o moarte pentru ei și le-a costat mult să lupte cu toată această situație.

"Au arătat cât de mari sunt sportivii. Au ieșit, și-au jucat rutina fără greșeală. Au rămas și au luptat până la capăt", a spus antrenorul lor Ina Ananieva.

„Au devenit o echipă în trei zile”, a lăudat-o Iliana Raeva.

Aurul în finala de cercuri și lilieci a fost câștigat de reprezentanții gazdelor din Israel cu 18.316 puncte, iar medalia de argint a revenit Spaniei cu 18.233 de puncte.