fața

Debutantul Lokomotiv (Mezdra) a pierdut în fața unuia dintre liderii din campionatul masculin de handbal Shumen 61 (Shumen) cu 25:40 într-un meci din etapa a 9-a a campionatului în "A" RHG. La cererea locuitorilor din Shumen, care au fost gazdele programului, meciul a fost jucat în sala de sport „Arena Varshets”, iar din cauza măsurilor anti-epidemice din țară s-a desfășurat fără audiență.

Shumen a început meciul cu o explozie și a câștigat treptat un avantaj solid - 4: 0 în minutul 5, 7: 0 în minutul 10, 9: 1 în minutul 15, 14: 2 în minutul 20, 18: 3 în minutul 25 și a închis prima repriză cu un scor de 21: 5. La rândul lor, Lokomotiv a jucat cea mai slabă repriză de la începutul campaniei, marcând doar 5 goluri precise, în timp ce a ratat trei lovituri de pedeapsă.

În a doua repriză Mezdren a egalat jocul și cu 8 minute înainte de ultimul semnal de arbitru al lui Julian Goretsov și Evelina Metodieva a redus avantajul „galben-albaștrilor” la 10 goluri. În acele minute a jucat gardianul stâng Ilian Mladenov, iar Deyan Vassilev a avut intervenții excelente sub cadrul ușii, care a făcut o serie de salvări geniale. În cele din urmă, Shumen s-a felicitat meritat cu succes, obținând cea de-a șasea victorie de la începutul sezonului.

Branimir Balchev (Shumen 61) și Ilian Mladenov (Lokomotiv - Mezdra) au excelat în luna mai cu multe goluri pentru ambele echipe - câte 10. Valentin Gachev a marcat patru goluri pentru Lokomotiv, iar pivotul Bozhidar Simeonov, căpitanul Yordan Tonov și aripa stângă Johan Markov au înscris câte 3 goluri fiecare. Distribuitorul Nikola Krastev a fost de două ori corect.

Celelalte goluri pentru Shumen au fost marcate de Yordan Mihailov - 6, Dimitar Grozev - 5, Vilian Negovanov și Dimitar Ivanov - câte 4, Alexander Dimitrov, Martin Yordanov și Nikolay Nikolov - câte 3, Andrey Zhechev, Stefan Eftimov - câte 1.

Alexander Burov, Vladislav Andreev, Gabriel Georgiev, Kristian Georgiev, Milen Valentinov și Teodor Angelov au intrat, de asemenea, în joc pentru Lokomotiv (Mezdra), iar Georgi Valkov și Petar Ganev au fost, de asemenea, în grup pentru meci.

În celelalte meciuri ale rundei s-au obținut următoarele rezultate: Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Spartak (Varna) 38:31, Dobrudja (Dobrich) - Chardafon (Gabrovo) 14:30 și Asti-91 (Haskovo) - Osam (Lovech ) 28: 33, Pirin-64 (Gotse Delchev) și Levski (Levski) s-au odihnit.

În fruntea clasamentului, două runde înainte de sfârșitul jumătății de sezon de toamnă este încă Osam (Lovech), cu un total de 14 puncte, urmat de Shumen 61 cu 12 puncte. și Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)) cu câte 10 puncte, deoarece ambele echipe au un joc mai puțin. Lokomotiv (Mezdra) este pe poziția a noua cu 2 puncte și o diferență de goluri de 217: 282 (-65).

În runda următoare, „feroviarii” Mezdra acceptă ultimul din tabel - Levski (Levski). Meciul este pe 5 decembrie, sâmbătă, de la ora 14:00 în sala de sport "Arena Varshets".