bucurești

Ansamblul Național de Gimnastică Ritmică pentru Fete a câștigat o medalie de aur la turneul internațional Cupa Irina Deleanu din capitala României, București. Fetele Mariei Kancheva formate din Maria Spasova, Galatea Gerova, Biliana Vezirska, Biliana Pisova și Boyana Gelova din Burgas au jucat o combinație grozavă cu cinci perechi de lilieci și nu au greșit. Au primit un scor de 15.800, ceea ce le-a fost suficient pentru a apuca aurul din jur. Ansamblul a câștigat o medalie de aur în finala combinației cu 10 lilieci, cu un joc impecabil și un scor de 16.100 de tone.

Bulgaria a fost reprezentată de femei de Boryana Kalein și Joana Nikolova, de fete de Elizabeth Yovcheva și Vaya Draganova. Elizabeth Yovcheva a câștigat medalia de argint în all-around pentru fete, iar după inexactități Boryana Kalein s-a clasat pe locul 4 în all-around. În finala feminină, Boryana Kalein a câștigat o medalie de aur la lilieci și trei medalii de argint la cerc, minge și panglică. La evenimentul de fete, Elizabeth Yovcheva a câștigat medaliile de aur la minge și panglică și medaliile de bronz la cerc și lilieci.

Boyana Gelova s-a născut pe 10 mai 2003. A început să antreneze gimnastică ritmică la vârsta de 4 ani la Complexul Sportiv Cernomoreț. Antrenorul personal al lui Boyana la clubul din Burgas este Ani Bosheva.