46 de maratonisti au alergat 141 km în Munții Balcanici

tryavna

Ivaylo Hadjiev din Sofia a alergat 141 km în Munții Balcani în 20 de ore și 25 de minute și a câștigat medalia de aur la masculinul Tryavna Ultra 2016, a doua cea mai mare competiție de alergare și viteză montană din țară. Antonia Grigorova, tot din Sofia, a fost cea mai rapidă dintre femei. Participantul de două ori la Jocurile Olimpice de schi fond a parcurs pista în 25 de ore.

Ultramaratonul și-a produs și eroii - cel mai în vârstă participant, Lyudmil Nikolov, în vârstă de 66 de ani, a alergat 76 km și a terminat în top 20.
Înainte de a deveni alergător, era supraponderal - 130 kg. Datorită acestui sport, a slăbit și acum este un ultramaratonist de succes.

Un total de 400 de pasionați au apărut la startul cursei la 6:00 dimineața pe 16 iulie pe piața din fața clădirii municipale din Tryavna.

„Prima ediție a Tryavna Ultra a adunat anul trecut 300 de participanți”, își amintește Nikolay Kolev, manager al Asociației I Run, organizator al evenimentului.

La Tryavna Ultra 2015, distanța de conducere a fost de 65 km, iar distanțele suplimentare - 23 km, 10 km și 3 km distanță liberă pentru toți veniții.
Anul acesta, organizatorii și-au îndeplinit promisiunile și au dublat distanța, aproape triplând dificultatea traseului principal și a deplasării. Acum, 46 de maratonisti au parcurs distanța de conducere de 141 km, iar alții - 76 km suplimentari și 23 km. Cea mai lungă rută a fost Tryavna - Bozhentsi - Buzludzha - Enina - Vârful Zhalt Bryag - Selce - Vârful Bedek - Cabana Bulgarka - Tryavna, cea mai mare parte fiind prin frumosul parc natural Bulgarka.

Pe lângă distanța de 141 km pentru ultramaraton *, organizatorii „I Run” pregătiseră o a doua surpriză pentru toți începătorii și iubitorii de panorame balcanice, care nu sunt pregătiți pentru alergarea pe distanțe lungi. Îndrumați de un ghid montan, au mers pe un traseu special de 35 km de la Krastets la Tryavna.

"Ideea formatelor pe care le execut I Run este participarea în masă la natura pitorească, accentul nu se pune pe cine va fi mai rapid", a explicat Krassimira Markovic de la organizatori.

Toți finaliștii au primit o medalie specială „Finisher”, precum și alte premii de la sponsorii evenimentului.

Cursa a fost prevăzută cu un sistem software inovator care a furnizat informații în timp real despre progresul fiecăruia pe pistă.

Lyuben Kenanov, 60 de ani, a fost al 16-lea în clasamentul de 141 km. Un băiat de 5 ani din Tryavna a luat parte la distanța liberă de 3 kilometri.

Organizatorii au ambiția de a transforma Tryavna Ultra în cea mai mare competiție din țară și din Peninsula Balcanică, iar anul viitor intenționează să adune peste 1000 de participanți. I Run organizează și alte formate și tipuri de competiții - consultați site-ul organizației www.irun.bg.