salvat

Maicon deschide scorul pentru Inter împotriva lui Werder Bremen

Extremul argentinian Lionel Messi a marcat două goluri în ultimele trei minute ale meciului din Liga Campionilor Barcelonei împotriva lui Șahtior Donețk, datorită căruia clubul de fotbal spaniol a inversat rezultatul și și-a câștigat vizita la
Ucrainenii cu 2: 1.

Gazdele nu au renunțat în fața faimoșilor lor oaspeți, cu care au fost egali în vârful clasamentului cu trei puncte după prima rundă. Ilsinho a profitat în continuare de jocul bun al coechipierilor săi și a deschis scorul pentru 1: 0 pentru gazde în minutul 44 al meciului.

Cu toate acestea, când se părea că ucrainenii vor câștiga o victorie istorică, starul argentinian Lionel Messi a jucat pentru oaspeți. Messi a egalat în minutul 87 după o centrare a lui Bojan Krkic, iar în timpul adăugat arbitrul a marcat un gol strălucit, care a câștigat trei puncte pentru echipa sa, care a condus singur în clasamentul grupei „A”.

În celălalt meci al grupei, Leandro Romagnoli a deschis pentru Sporting (Lisabona) pentru 1: 0 în minutul 55, iar cu patru minute înainte de final Derley a făcut finalul cu 2: 0 asupra oaspeților din Basel, Elveția. Liverpool și Atletico (Madrid) își continuă mișcarea câștigătoare în grupa E și au câte 6 puncte înainte de ciocnire.

Englezii l-au învins pe PSV Eindhoven cu 3: 1, iar spaniolii au învins-o pe Marsilia în vizită cu un scor de 2: 1. Liverpool a început bine meciul, iar în minutul cinci Dirk Kite a deschis pentru 1: 0 în favoarea „roșilor”. Presiunea gazdelor "Anfield" a fost puternică, iar oaspeților din Olanda le-a fost greu să-i păstreze pe atacanții Dirk Kite, Fernando Torres și Robbie Keane.

Atacantul irlandez Keane, care nu a marcat până acum un gol pentru Liverpool, a atins primul său gol cu ​​tricoul roșu. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 34, când Torres a izbucnit pe dreapta și la centrat pe Keane descoperit, care nu a greșit și a prins mingea în colțul îndepărtat al ușii pentru 2: 0.

De atunci, jocul s-a calmat, dar Liverpool a ajuns încă la 3-0, grație unui gol din minutul 76 al căpitanului Steven Gerrard, care a marcat al treilea gol în Liga Campionilor cu un șut superb de la mare distanță. Oaspeții au atins un gol onorabil, marcat de Danny Covermans în minutul 78, dar după pierderea de 1: 3 au rămas fără punct și cu 6 goluri primite în grupa „E”.

Sunt pe ultimul loc cu Marsilia, în timp ce Liverpool împarte primul cu Atletico (Madrid). Spaniolii l-au învins cu ușurință pe Olympique Marsilia cu 2: 1, după ce vedeta echipei Sergio Aguero a deschis scorul în minutul 4. Atacantul argentinian a stăpânit o pasă grozavă și a falsificat un fundaș francez înainte de a înscrie calm pentru 1: 0.

Aguero și-a exprimat bucuria faimoasei fluturări în timp ce aștepta sau naște un copil. El așteaptă un copil de la fiica legendarului Diego Maradona. Mamadou Niang a egalat pentru 1: 1 în 16, dar Atletico a răspuns cu un gol al tânărului mijlocaș Raul Garcia, care a interceptat o centrare a lui Mariano Pernia 6 minute mai târziu pentru 2: 1.

Evenimentele din Grupa B sunt extrem de interesante, unde Anorthosis cipriotul își continuă jocurile puternice în Liga Campionilor. Echipa din orașul ocupat Famagusta, care acum își joacă gazdele în Larnaca, a învins-o pe Panathinaikos în vizită cu 3: 1 și, astfel, nu numai că a înregistrat cel de-al patrulea punct din grupă, ci și un atu deplin al succesului împotriva giganților greci.

Anortoza a eliminat Olympiacos în a treia rundă de calificare. Campioanele cipriote au trecut cu 2-0 în avantaj cu golurile lui Hosu Sariegi în minutul 11 ​​și Sinisa Dobrasinovic în minutul 15. Panathinaikos a răspuns cu un gol pentru 1: 2 în minutul 28 al lui Dimitros Salpinidis, dar Anorthosis a ajuns la finalul 3: 1 în minutul 78, după un șut precis al lui Taher.

Inter, în schimb, a egalat cu Anorthosis în vârf, după ce a remizat 1: 1 cu Giuseppe Meazza împotriva vizitării lui Werder Bremen. Italienii au avut inițiativa până când Douglas Maicon a marcat în minutul 13, dar apoi germanii au egalat și chiar au încercat să facă presiuni. Claudio Pizarro a ratat o ocazie excepțională la mijlocul primei reprize când a interceptat o centrare a lui Aaron Hunt în bara transversală a echipei gazdă.

Atacantul a ripostat în minutul 62 când a egalat scorul la 1: 1. Cu toate acestea, el nu a reușit să aducă victoria echipei sale în minutul 94, când șutul lui Naldo dintr-un fault a fost ucis de portar, dar adăugarea lui Pizarro a fost eliminată.

Temerile Chelsea engleză pentru vizita împotriva campioanei României CFR Cluj s-au justificat, după ce absolvenții lui Luis Felipe Scolari nu numai că nu au reușit să înscrie un gol și s-au retras la 0: 0, dar ar putea pierde și meciul cu mai mult noroc pentru Români.

Cu această remiză, ambele echipe au rămas la egalitate în vârf, cu un punct în spatele lor este Roma italiană, care a câștigat nu fără ajutorul unui cartonaș roșu gazdele de la Bordeaux cu 3: 1. Ioan Gorkyuf a deschis pentru francezi în minutul 19 cu un șut puternic din colțul suprafeței de pedeapsă, dar Enrique a primit cartonaș roșu direct în 36 pentru un cot în fața unui adversar.

Acest lucru a facilitat oaspeții, care cu golurile lui Mirko Vucinic și doi ai lui Julio Baptishta au plecat cu 3 puncte de pe stadionul „Girondinilor”.

Rezultatele finale ale tuturor meciurilor din Liga Campionilor:

Grupa A

BORDEAUX - ROMA 1: 3 (Gurkuf 18; Vucinic 63, Baptishta 70, Baptishta 83)

Bordeaux: Valverde, Enrique, Diara, Fernando, Jourietti (78-Gufran), Gourcuff, Jussi (37-Wendel), Diavara, Shalme, Obertan (40-Planius), Shamak

Romi: Donnie, Panucci, Cicinho, Mexes, Riise, Aquilani (63- Okaka Chuka), De Rossi, Perota, Menes (51- Baptista), Thaddeus, Vucinic (84- Brigy)

Cluj - Chelsea 0: 0

Cluj: Stanchoiu, Tony, Muresan, Dubarbie, Trika (89-Didi), Kone, Culio, Kadu, De Sousa, Dani, Pereira

Chelsea: Cehă, Terry, Bridge, Bosingwa, Alex, Ballack, Mikel, Malouda (74-Malouda), Lampard, Kalu (46-Anelka), Drogba (58-Beleti)

Grupa B

INTER - WERDER 1: 1 (Maicon 13; Pizarro 64)

Inter: Julio Cesar, Maicon, Cordoba, Materazzi, Sanetti, Stankovic, Cambiaso, Muntari, Balotelli, Ibrahimovic, Adriano

Werder: Wiese, Pasanen, Naldo, Mertesacker, Pradl, Ozil, Bauman, Frings, Diego, Pizarro, Rosenberg

ANORTOZA - PANATHINAICOS 3: 1 (Sareji 11 - autogol, Dobrasinovic 15, Seebari 78; Salpingidis 27 - penalty)

Anortoza: Bekai, Katsavakis, Nikolau, Dobrashinovic, Sosin (54-Sosin), Paulo Kosca (46-Bardon), Leivakabesu, Savio (82-Panagi), Laban, Konstantinou, Delas

Panathinaikos: Galinovic, Moon (67-Sousa), Jose Sariegi, Matos, Gumas, Clayton, Salpingidis, Gilberto (80-Tsiolis), Christodolopoulos (72-Ivancic), Vintra, Spiropoulos