Italia a obținut o victorie dificilă cu 2: 1 ca invitat al Finlandei într-un meci de calificare pentru Euro 2020. Succesul a fost al șaselea la rând de șase meciuri pentru "Azzurri".

italia

Oaspeții au creat o serie de situații în fața ușii lui Lucas Hradecki, dar portarul a arătat un reflex de invidiat și și-a salvat poarta.

Paza lui Bayer (Leverkusen) a deviat șutul lui Sensei, iar Imobile și Pellegrini au excelat la pauză.

În minutul 59 Chiesa a centrat în suprafața de pedeapsă, apărarea Finlandei nu a reacționat bine, ceea ce i-a permis Imobile cu o lovitură de cap să înscrie pentru 0: 1.

În minutul 72 Teemu Puki a egalat după un penalty exact.

Succesul Italiei a venit cu un gol al lui Giorgino șapte minute mai târziu. Mijlocașul a fost, de asemenea, corect de la penalty.

Astfel, azurii sunt lideri în grupă cu 18 puncte, în timp ce Finlanda ocupă locul doi cu 12 puncte. Armenia este a treia cu 9 puncte.