luat

Australianul John Millman a câștigat titlul turneului de tenis ATP pe terenurile dure din Nur-Sultan (Kazahstan) cu un fond de premii de 337 mii de dolari. Numărul 4 Millman l-a învins pe Andrian Manarino (Franța) cu 7-5, 6-1 în 1:49 în finală.

Millman a făcut o descoperire în al 12-lea joc în drumul spre succes în primul set, iar în a doua repriză a luat de două ori pasul adversarului și a închis meciul cu primul său meci de meci.

Campionii de meci salvați campioni în 2020 *

Novak Djokovic (Dubai)
Jiri Vesely (Pune)

Reilly Opelka (Delray Beach)
Ugo Humbert (Anvers)
John Millman (Nur-Sultan)

* Jucătorii care au salvat un punct de meci de-a lungul turneului câștigat în cele din urmă.

Australianul a câștigat primul titlu al carierei sale în a treia finală a unui turneu ATP la care a participat. A pierdut în finala de la Budapesta din 2018 și de la Tokyo anul trecut.

Millman are deja trei victorii în trei jocuri împotriva lui Manarino.

Turneul de la Nur-Sultan este unul dintre cele patru noi din calendarul ATP pentru 2020, care a fost ajustat după pauză din cauza pandemiei COVID-19.