Jucătorii de volei din echipa națională a Bulgariei s-au calificat în sferturile de finală ale turneului Jocurilor Europene de la Baku. Băieții antrenorului Nikolai Zhelyazkov au provocat prima pierdere echipei puternice a Rusiei, după ce au învins-o cu 3: 1 (25:22, 18:25, 25:23, 25:17) în cel de-al 4-lea meci din grupa preliminară „B ", a jucat în această după-amiază în fața a aproximativ 3000 de spectatori în Crystal Hall din capitala azeră, relatează sportal.bg.

cele

Astfel, bulgarii au 8 puncte după 3 victorii și 1 pierdere și cu siguranță vor juca în sferturile de finală. „Sbornaya” rămâne deocamdată lider în clasament, cu 9 puncte și după 3 victorii și 1 pierdere. În ultimul lor meci, „tricolorii” joacă împotriva Slovaciei. Întâlnirea este luni (22 iunie) la 12.30, ora Bulgariei.

Primul joc al meciului a început puțin mai bine pentru bulgari, care au preluat conducerea cu 4: 0 după un contraatac din a doua linie a lui Jani Zhelyazkov și trei ași consecutivi ai lui Valentin Bratoev. În ciuda pauzei pentru antrenorul lui Sbornaya, Serghei Șlyapnikov, Bulgaria și-a păstrat conducerea până la 8: 5 după blocarea lui Valyo Bratoev. A urmat marele blocaj al lui Nikolay Nikolov și 9: 5. Diferența a crescut la 11: 6 după un atac în fața lui Alexander Markin de către ruși. Avantajul „lei” a continuat să crească la 15: 8 după un puternic atac al lui Zhelyazkov și un as puternic al lui Niki Nikolov. A doua pauză tehnică a venit la 16:11 pentru Bulgaria după un atac reușit al căpitanului Todor Alexiev. Treptat, Rusia a redus decalajul până la 14:17 după ce mingea a fost eliberată și blocada distribuitorului Dmitry Kovalev. „Tricolorii” și-au păstrat avantajul și chiar au crescut ușor până la 21:17 după un puternic contra al lui Valyo Bratoev și o eroare în atacul lui Markin. Rușii au redus din nou la 23:21 după un blocaj prin centrul lui Ilya Vlasov și o blocadă a lui Kovalev. Totuși, Bulgaria a luat jocul fără probleme cu 25:22, după un mare atac al lui Jani Zhelyazkov.

Iar la începutul reprizei a doua Bulgaria a adus rezultatul cu 4: 2 după două atacuri excelente ale lui Todor Alexiev. S-a remizat la 5: 5 după două erori în atacul lui Valyo Bratoev și Alexiev. Prima pauză tehnică a venit cu un avantaj minim pentru „lei” - 8: 7 după o blocadă a lui Niki Nikolov. Diferența a crescut la 11: 8 după un nou as al lui Valyo Bratoev și un contra prin centrul lui Niki Nikolov. Treptat, Rusia a egalat la 13:13 după un puternic atac al lui Egor Klyuka, o greșeală a lui Svetoslav Gotsev și un contra prin centrul lui Ilya Vlasov. În ciuda timpului mort pentru Nikolai Zhelyazkov, au urmat trei ași bombă de Viktor Poletaev și 16:13 pentru Sbornaya. Un alt as al lui Poletaev și un contor al lui Vlasov și 18:13. Jocul a continuat punct până la 21:16, după care Rusia a închis calm jocul în favoarea lor la 25:18 după o greșeală a lui Niki Nikolov și a egalat la 1: 1.

La începutul celui de-al treilea joc Bulgaria a preluat rapid conducerea cu 5: 1 după atacurile lui Todor Alexiev, Valyo Bratoev și Jani Zhelyazkov și asul lui Niki Nikolov. Treptat, rușii au egalat la 6: 6 după un atac de Ilya Vlasov și un as de Egor Klyuka și chiar au tras cu 8: 6 după o contra a lui Alexander Markin și un blocaj de Vlasov. Jocul a continuat punct cu punct până la 11: 9, urmat de un atac cu țeavă și un contraatac de Alexiev și 11:11. „Leii” au preluat chiar conducerea cu 12:11 după o excelentă blocadă a lui Niki Nikolov. „Sbornaya” a reușit să recâștige conducerea la 14:13 după ce mingea a fost eliberată de distribuitorul Dmitry Kovalev. A doua pauză tehnică a venit la 16:15 pentru Rusia, după un nou blocaj prin centrul orașului Vlasov. A urmat un atac prin centrul și asul supleantului Ventsislav Ragin și un puternic contra-blocaj al lui Jani Zhelyazkov și 18:16 pentru Bulgaria. Au urmat două greșeli ale bulgarilor și un contor al lui Viktor Poletaev și 19:18 pentru ruși. „Tricolorii” au făcut o nouă cotitură pentru 21:19 în favoarea lor după două greșeli ale „Sbornaya” și un puternic contra lui Valyo Bratoev. Indiferent de timeout-ul pentru Sergei Shlyapnikov, diferența a crescut la 23:19 după un as al lui Zhelyazkov și un contraatac al lui Alexiev. În cele din urmă, Bulgaria a câștigat jocul cu 25:23 după blocarea lui Alexiev și a preluat conducerea cu 2: 1.

Partea a patra a mers bine pentru Bulgaria, care a preluat conducerea cu 8: 2 după performanțe extraordinare ale lui Jani Zhelyazkov și Todor Alexiev. Au urmat atacul și asul lui Viktor Poletaev, combinat cu o eroare în atacul lui Zhelyazkov și o blocadă a lui Ilya Vlasov și 8: 6. În ciuda eforturilor „Sbornaya”, bulgarii și-au păstrat conducerea și chiar au crescut la 12: 8 după doi ași consecutivi ai lui Zhelyazkov. A doua pauză tehnică a venit la 16:13 pentru „lei” după un atac rapid prin centrul lui Venci Ragin. A urmat o eroare în atacul lui Victor Poletaev și 17:13. Diferența a crescut la 20:15 după un mare contra al lui Niki Nikolov. Plumbul bulgarilor a devenit la 23:16 după mingea lui Georgi Bratoev și un alt as al lui Valyo Bratoev. Bulgaria a câștigat jocul fără probleme cu 25:17 după un as al lui Niki Nikolov, iar odată cu acesta meciul cu 3: 1.

Cel mai util pentru echipa bulgară a fost Jani Zhelyazkov cu 20 de puncte (3 ași și 55% eficiență în atac), iar căpitanul Todor Alexiev a adăugat alte 17 puncte (1 as, 53% eficiență în atac, 38% pozitiv și 24% perfect recepție) pentru victorie. Pentru „Sbornaya” Viktor Poletaev a terminat cu 17 puncte.