Jucătorul de volei Julien Georgiev este un atlet №1 al lui Dobrich pentru 2017. Acest lucru este indicat de rezultatele sintetizate ale sondajului tradițional efectuat al municipalității. Julien Georgiev este figura principală în echipa masculină a Dobrogei 07. Anul acesta a câștigat Cupa Bulgariei. Julien a obținut 256 de puncte în sondaj.

dobrich

Jucătorul de karate Penyo Penev de la Samurai Resort este pe locul doi cu 240 de puncte. A câștigat o medalie de argint la Campionatele Mondiale de stil la kata. Penev este campion republican.

A treia a fost sportiva Radosveta Simeonova de la SKLA „Dobrudja-99” cu 228 de puncte. Radosveta a câștigat o serie de medalii în acest an, iar cea mai mare realizare a ei individuală a fost locul cinci la Campionatele Balcanice de mers pe jos din Grecia.

Iată cum ceilalți sportivi sunt clasați în primii zece:

4. Joshkun Devletov Yakubov HC "Dobrudja" 194 t.
5. Georgi Stoyanov Ivanov SKLA "Dobrich" 171 t.
6. Ilian Georgiev Iliev HC "Dobrudja" 147 t.

7. Svetoslav Miroslavov Lyutskanov SC Borba "Dobrudzhanski yunak" 132 t.
8. Ivaylo Dimitrov Yordanov BC "Dobrudja" 128 t.
9. Yunder Nedim Beytula SC "Halterofilia-Dobrogea" 124 t.
10 Nikolay Minchev Minkov SKLA "Dobrudja" 98 t.

În clasamentul echipelor pe primul loc se află echipa masculină de volei Dobrogea 07/92 de puncte /, urmat de Dobrudja Handball Club - masculin/70 de puncte/și Samurai Karate Club - masculin/40 de puncte /.

Anul acesta, pentru prima dată, a existat un clasament separat al sportivilor cu dizabilități. Sondajul a determinat primul loc pentru luptător Panayot Dimitrov de la SC "Dobrudzhanski yunak"/89 de puncte /, al doilea este sportivul de tir sportiv Milena Todorova de la SC Favorit 2013/63 puncte /, iar al treilea este concurentul în lupta canadiană Mustafa Mehmedaliev pe SC "Predator"/35 de puncte /.

Masa speranțelor tinere ale sportului Dobrich era condusă de șahistul Momchil Petkov de la CSO-SC „Energy 21” cu 72 de puncte, urmat de Teodor Yordanov VK „Dobrudja 07” cu 42 de puncte și Tulchan Mehmed de la clubul de karate „Samurai” cu 27 de puncte. 18 tinere talente au fost nominalizate la această categorie.

Ceremonia de premiere pentru cei mai buni sportivi din Dobrich va fi pe 20 decembrie, ora și locul vor fi specificate în continuare.