Juventus și-a început participarea în faza grupelor din Liga Campionilor cu o victorie. Bianconerii l-au învins pe Dynamo (Kiev) cu 2-0 ca oaspeți. Ambele goluri au fost marcate de Alvaro Morata (47,84).

kiev

Marele maestru din Torino a rămas fără superstarul său Cristiano Ronaldo, aflat în carantină.

Oaspeții au început mai bine meciul. În minutul 11, Bushchan a ucis un șut periculos al lui Chiesa. La scurt timp, portarul Kievului a greșit, mingea a ajuns la Kielini, care nu se aștepta și nu a putut găsi ușa cu capul.

În minutul 34 Ramsey s-a rupt și a centrat jos în zona de pedeapsă. Acolo Kulushevski a deviat mingea cu călcâiul, dar portarul a salvat atractiv.

La începutul celei de-a doua părți, băieții lui Pirlo și-au dat seama. Chiesa a făcut un raid frumos din stânga, a trecut către Ramsey în suprafața de pedeapsă, urmat de un șut de la 18 metri, în care portarul nu a intervenit bine. Mingea a ajuns la Morata, care nu a greșit - 0: 1.

În minutul 84, atacantul spaniol a marcat un al doilea gol. Juan Cuadrado a pătruns pe dreapta și a centrat brusc în suprafața de pedeapsă, unde Morata a depășit un fundaș și a trimis mingea în cap cu poarta.