Campionul maghiar Ferencváros a făcut un pas serios către grupele Ligii Campionilor. Primul meci din playoff în Norvegia cu campioana locală Molde s-a încheiat cu 3: 3.

remizat

Gazdele au rămas în urmă cu 0: 2, s-au transformat în 3: 2, dar în cele din urmă au permis o egalizare, care ar putea fi fatală pentru ambițiile lor.

Frank Bolly a deschis în minutul 3 pentru Ferencvaros. Mirto Uzuni a dublat în minutul 53 după o lovitură de cap. La scurt timp după aceea, Leke James l-a adus pe Molde înapoi în joc pentru 1: 2 și cu o lovitură de cap.

Magnus Eifrem a egalat în minutul 65, iar Martin Ellingsen a făcut o întoarcere completă în minutul 83. În minutul 87, ungurii au făcut scorul cu 3: 3 după un penalty reușit al lui Igor Haratin.

Olympiacos l-a învins pe Omonia cu 2-0 după goluri după pauza lui Mathieu Valbuena și Yusuf Arabi.

Dynamo (Kiev) și-a câștigat vizita la Gentul Belgian cu 2: 1. Valdislav Supriaga a deschis pentru echipa ucraineană în minutul 9. Tim Kleindienst a egalat în minutul 41. La 8 minute după reluarea jocului, Vadis Ojija-Ofoe a primit al doilea cartonaș galben și a lăsat gazdele cu 10 persoane. În minutul 79, Carlos de Pena i-a adus victoria lui Dynamo.

Săptămâna viitoare sunt revanșa. Playoff-urile pentru Liga Campionilor sunt singura rundă de calificare în turneele europene din acest sezon, care se desfășoară în formatul tradițional al jocurilor schimbate în deplasare.