Juventus a învins-o pe Dynamo (Kiev) cu clasicul 3-0 într-un meci din etapa a cincea din faza grupelor din Liga Campionilor. Cu acest succes firesc, „Bătrâna Doamnă” a păstrat o șansă teoretică pentru primul loc în grupa „G”, dar în acest scop trebuie să învingă Barcelona ca oaspete săptămâna viitoare cu trei goluri.

kiev

Apărarea echipei ucrainene a fost depășită pentru prima dată în minutul 21. Federico Chiesa a prins mingea în poartă după o centrare minunată a lui Alex Sandro - 1: 0.

Uneori, jocul părea chiar egal, deoarece jucătorii din Dynamo căutau și un gol.

Lucrurile s-au decis în minutul 57. Cristiano Ronaldo a interceptat aproape pentru 2: 0 după o pasă a lui Alvaro Morata. Acesta este un obiectiv № 750 în cariera lui Cristiano.

În minutul 66 Alvaro Morata a format clasicul 3-0 după o acțiune individuală grozavă.

Meciul va fi amintit cu arbitrul celui mai bun arbitru francez Stephanie Frapar.

Astfel, Juventus a terminat aproape sigur pe locul doi și va avea un adversar foarte dur în optimile de finală. Dynamo (Kiev) va avea o confruntare directă cu Ferencvaros pentru un loc în finalele 1/16 din Europa League. Primul meci dintre cele două echipe cu Budapesta s-a încheiat cu 2: 2.