Krasnodar elimină echipa favorită considerată a Fenerbahce din turneul Europa League și și-a asigurat participarea printre cele mai bune 16 echipe din competiție.

bomba

Fostul fotbalist al lui Levski - Joazinho nu a apărut niciodată pe teren pentru câștigători, dar chiar și fără el rușii au ajuns la o remiză confortabilă de 1: 1. Astfel, după ce au câștigat primul meci cu 1: 0, continuă în față cu un scor total de 2: 1.

În caz contrar, de la bun început turcii au căutat un obiectiv pentru a șterge pasivele din primul meci. Mai întâi, însă, Ismail Koibashi a făcut o pasă de neiertat, iar apoi Musa Sow a tras un proiectil de la 7-8 metri, care, însă, a zburat deasupra ușii.

Krasnodar l-a învins pe Fenerbahce fără Joazinho

Rușii s-au impus cu 1: 0

Cu toate acestea, presiunea lor a fost mistuită în minutul 7. Atunci Krasnodar a atins un obiectiv atât de important pe pământ străin după o greșeală de neiertat în apărarea „felinarelor”. Apoi Yuri Gazinski l-a găsit pe Fyodor Smolov între fundașii centrali, a avansat și cu un șut frumos l-a umplut pe portar pentru 1: 0.

În minutul 20, Smolov a putut pune capăt intrigii, dar șutul său dintr-o poziție favorabilă a fost reflectat cu pricepere de Volkan Demirel. Spre sfârșitul reprizei, însă, gazdele s-au ridicat puternic, deoarece și-au văzut speranțele de a se evapora în continuare.

Joazinho este un erou pentru Krasnodar

Rușii au învins Salzburgul

Musa Sow, Robin van Persie și Sousa au ratat șanse incredibile la porțile Krasnodar și au redus șansele echipei lor de a merge mai departe. Cu toate acestea, un obiectiv egalizator, care ar păstra intriga într-o oarecare măsură, a căzut înainte de pauză.

În minutul 41 s-a făcut o agitație lungă în fața ușii rușilor și în cele din urmă brazilianul Sousa pe un gol gol de la câțiva metri a marcat pentru 1: 1 și a existat o intrigă pentru a doua repriză.

Christian Ramirez ar fi putut pune capăt disputelor și ar fi putut înfrânge victoria lui Krasnodar, dar șutul său s-a îndepărtat la centimetri de stâlpul din dreapta. Aceasta a fost urmată de mai multe șanse în favoarea „felinarelor”.

Cu toate acestea, Alper Potuk și Ismail Koibashi au făcut mai multe greșeli de neiertat și cu fiecare minut care trecea a devenit mai clar cine va fi câștigătorul final în acest meci. În cele din urmă, nu s-au mai înscris goluri și după acest sughiț Krasnodar a continuat în optimile de finală.