mohican

Sursa: Foto: EPA/BGNES

Iar ultimul reprezentant englez rămas în Europa League - Everton, a părăsit competițiile continentale. „Caramelele” au fost măturate cu 2: 5 de Dynamo la Kiev și cu un scor total de 4: 6 abandonate din optimile de finală din Europa League.

Astfel, Anglia nu are un reprezentant în sferturile de turnee europene pentru prima dată în 26 de ani (sezonul 1988/89).

Dynamo a deschis scorul în minutul 21 după un gol superb al lui Yarmolenko. Lukaku a egalat și cu un gol bun după o lovitură din penalty.

În minutul 35, Teodorchuk a înscris aproape de 2: 1 și, la scurt timp, Veloso a făcut scorul 3: 1 cu un voleu bun din penalty.

În 56, Husev a marcat un al patrulea gol pentru Dynamo, deși primul său cadou a fost blocat de un jucător de la Everton.

Cu un sfert de oră înainte de final, Antunes a umplut garda engleză cu o bombă de peste 25 de metri, iar Jagielka a reușit să facă pierderea pentru ușor mai onorabil în minutul 82.

Așadar, Dynamo așteaptă calm liniștea de mâine pentru sferturile de finală. Ceremonia începe la ora 13:00.

DYNAMO (KIEV) - EVERTON 5: 2

1: 0 Yarmolenko (21 ')

2: 1 Teodorchik (35 ')

DINAM: Shovkovski, Antunesh, Dragovic, Khacheridi, Danilo Silva, Rybalka, Veloso, Husev, Sidorchuk, Yarmolenko, Teodorchuk;

EVERTON: Howard, Coleman, Alkaras, Jagielka, Baines, Barry, McCarthy, Berkeley, Naismith, Atsu, Lukaku.