Levski a atras un adversar excelent pentru prima rundă preliminară a Ligii Europa. Albastrii au căzut să joace împotriva Irtysh Pavlodar din Kazahstan. Acest lucru a determinat remiza astăzi la Nyon.

europa

Levski își va începe campania cu o vizită la Pavlodar, un oraș la granița cu Novosibirsk. Meciul este pe 4 iulie, iar pe 11 iulie „blues” găzduiește echipa kazahă la Sofia.

După cum se știe, Levski se afla în urna echipelor plasate. În faza următoare a turneului, „blues-ul” va fi plasat din nou.

Campionii de 26 de ori ai Bulgariei au pierdut în fața echipelor Tetex (Macedonia), Teuta (Albania), Libertas (San Marino), Silema Wanderers (Malta).

Irtysh Pavlodar a fost înființat în 1965. De cinci ori campion al Kazahstanului. A câștigat o cupă națională. În ultimul campionat a terminat pe locul doi - la două puncte în spatele campioanei Șahtar Karaganda.

Rivalul „albaștrilor” este al șaselea în clasamentul provizoriu al campionatului local din acest sezon cu 21 de puncte după 16 jocuri disputate.

Stadionul unde își joacă meciurile de acasă are o capacitate de 15.000 de persoane, iar antrenorul echipei este Talgat Baysufinov.