Echipa Bulgariei, care și-a luat rămas bun de la Campionatul European, a pierdut cu 0: 2 în timpul vizitei Finlandei, care s-a calificat la Eurofinale, într-un meci al Ligii Națiunilor. După 7 victorii și 1 egal în meciurile dintre noi, Bulgaria a suferit prima pierdere în fața Finlandei din istorie.

istorică

Robert Taylor a deschis scorul pe Stadionul Olimpic din Helsinki în minutul 52. Jensen s-a dublat în minutul 67, la scurt timp după intrarea în joc.

După o remiză între Irlanda și Țara Galilor (0: 0) și disputată în trei meciuri, Țara Galilor este lider în grupa noastră 4 din Liga B cu 7 puncte. Finlanda are 6 puncte. Irlanda are 2 și Bulgaria este în partea de jos cu 1 punct.

Georgi Dermendzhiev a făcut 8 schimbări în linie comparativ cu începătorii din playoff-ul semifinalului pierdut împotriva Ungariei. Singurii trei care au jucat la Sofia și au ieșit în vizita scandinavilor sunt liderul Bulgariei pentru a doua oară consecutiv cu banderola de căpitan Vasil Bozhikov, Anton Nedyalkov și Kristian Malinov.

Martin Lukov a fost ales ca portar, care a debutat absolut pentru echipa națională. Paza lui Lokomotiv (Plovdiv) l-a înlocuit pe portarul lui Ludogorets Plamen Iliev. Este interesant că și coechipierul lui Lukov din „Lauta” - fotbalistul №1 al Bulgariei pentru 2019 Dimitar Iliev este și el titular. Până în prezent, el a apărut în startul 11 ​​o singură dată - în echipa experimentală a lui Dermendzhiev pentru meciul amical pierdut cu Belarus în februarie, apoi a jucat aproximativ o jumătate de oră la 0: 1 din Țara Galilor în meciul nostru anterior din Liga Națiuni. Dar pentru prima dată este titular într-un meci al Bulgariei, având un caracter competitiv oficial.

În apărare, Strahil Popov l-a înlocuit pe Cicinho, Kristian Dimitrov a ieșit în locul lui Georgi Terziev. Alexander Tsvetkov a început ca titular în locul lui Yanis Karabelov, iar Georgi Yomov, Kiril Despodov, Dimitar Iliev și Ismail Isa l-au înlocuit pe Galin Ivanov, Todor Nedelev, Birsent Karageren și Bozhidar Kraev.

În minutul 6, Kristian Dimitrov a primit o lovitură la cap și Georgi Terziev a început să se încălzească lângă teren.

În minutul 15, Robert Taylot a fost adus în spatele apărării bulgare și a tras în diagonală în colțul opus al porții bulgare, dar Lukov a reflectat cu un reflex bun.

Doar 2 minute mai târziu, după o nouă descoperire a finlandezilor din dreapta, Puki a tras spre ușă, iar după o ricoșare la picioarele lui Bozhikov, mingea a ajuns la Puhyanpalo chiar în fața lui Lukov, dar garda bulgară a intervenit din nou decisiv.

În minutul 29 Bulgaria a tras pentru prima dată la ușa Finlandei. Totuși, Dimitar Iliev nu a găsit ținta.

În minutul 38 Bulgaria a avut o șansă excelentă de a deschide și frumoasă. Malinov a săpat tehnic apărarea gazdelor, Despodov a stăpânit aerul, a falsificat doi adversari, s-a întors și a tras, dar garda finlandeză a salvat.

În minutul 43, Yomov a centrat din stânga, Ismail Isa și-a întins piciorul în încercarea de a devia mingea, dar a ratat la câțiva centimetri de șansa de a-și schimba zborul în mâinile portarului Hradecki, care a prins cu ușurință.

La 5 minute după pauză, bulgarii au avut o nouă ocazie de a trece la conducere. După ce s-a agitat, mingea a ajuns la Yomov, care a tras, dar a trecut din nou pe ușă.

În minutul 52 Finlanda a preluat conducerea. Taylor a fost lăsat singur în fața lui Lukov și a pus mingea în plasă. După o minge din stânga, a urmat o lovitură de cap, o încercare de lovire a lui Puki, care s-a transformat într-o pasă neașteptată către Taylor și o lovitură apropiată de Lukov - 1: 0.

În minutul 65 Jensen a apărut în joc, iar în minutul 67 a fost deja în brațele coechipierilor săi, după ce a marcat cu 2-0. Golul a căzut după o atingere!

Liga Națiunilor, Liga B, Grupa 4:

FINLANDA - BULGARIA 2: 0

1: 0 Taylor (52), 2: 0 Jensen (67)

FINLANDA: Hradecki, Raitala, Arahuuri, Toivio, Uronen, Niskanen 87 - Alho), Sparv, Kamara, Taylor (74 - Soiri), Puki (87 - Karjalainen), Puhyanpalo (65 - Jensen)

BULGARIA: Martin Lukov, Strahil Popov, Kristian Dimitrov, Vasil Bozhikov, Anton Nedyalkov (60 - Dimitar Velkovski), Kristian Malinov, Alexander Tsvetkov (75 - Yanis Karabelov), Georgi Yomov, Dimitar Iliev (75 - Todor Nedelev), Kiril Despodov, Ismail Isa (60 - Bozhidar Kraev)

Altele din sport

Rușii au amendat capitalele Washingtonului 100.000 de dolari

Vedetele rusești din Washington, Alexander Ovechkin, Evgheni Kuznețov, Dmitri Orlov și Ilya Samsonov au fost amendate cu 100.000 de dolari pentru încălcarea protocolului anti-coronavirus.

De ce jocurile de cazino live devin din ce în ce mai populare printre jucători?

Vizitarea unui cazinou vine cu ritualurile sale speciale, purtarea de talismane, coduri vestimentare și alte mici detalii care într-un fel sau altul ne pot afecta jocul.

Sport la televizor astăzi

CSKA era interesat de Ecuador

Atacantul de 24 de ani al diviziei a doua braziliene "Vitoria" (Bahia) Jordi Josue Caicedo Medina este foarte aproape de CSKA, susține jurnalistul Gustavo Viacreses