leverkusen

Sursa: EPA/Bg nes

Bayer Leverkusen a egalat pentru locul al doilea cu Borussia Dortmund după succesul de hochei 5: 3 al Hamburgerului.

Totul a început minunat pentru Leverkusen, care a preluat conducerea în minutul 9. Castro l-a găsit pe Son în zona de penalizare, el a ocolit Westerman și a găsit rezultatul. În 16, rezultatul a fost deja 2: 0, iar de această dată obiectivul a fost opera atacantului sud-coreean. Sam i-a trimis o pasă frumoasă lui Son, și-a depășit gardienii, a trecut de ușă și a îndreptat mingea în plasă pentru 2-0. Cu toate acestea, Hamburger nu a renunțat să mai caute ceva și Bayster a redus în minutul 23.

Nordicii au ajuns chiar la egalitate la scurt timp după pauză, întrucât unul dintre golurile sale la poartă l-a marcat recent pe Lasoga cu un șut frumos de la 22 de metri.

În minutul 55, însă, Son și-a marcat hat trick-ul, de această dată profitând de o pasă către Stefan Kiesling. A urmat un schimb rapid de goluri, doar Kiesling ridicându-se la 4-2 înainte ca al doilea gol al lui Lassoga să-i dea speranță lui Hamburger.

Cu toate acestea, Castro a pus capăt disputului în ultimul minut, formând ultimul 5: 3.

Un alt dintre concurenții pentru locurile de top - Schalke, s-a felicitat și el cu succes. Royal Blues l-au învins pe Werder Bremen cu 3-1, deși au căzut 0-1 la pauză.