ludogoreți

Ludogoreți strălucitori cu a treia victorie consecutivă în Europa

Ludogorets l-a învins pe Chernomorets cu 1-0 ca invitat la Odessa în cel de-al treilea meci din Grupa B din Europa League și continuă neînvins. Campionul Bulgariei și-a consolidat performanța excelentă în turneele europene, iar acum are nevoie de un singur punct pentru a se califica înainte, în finala 1/16.

Pe 7 noiembrie, Ludogorets găzduiește Chernomorets Odessa la Sofia, în penultimul său meci din faza grupelor și poate aștepta mult, mult mai calm, cu cele nouă puncte de până acum.

Dinamo Zagreb și PSV Eindhoven au remizat - 0: 0, așa că în grupa B liderul este Ludogorets cu 9 puncte, PSV are 4, Cernomoreț - 3 și Dinamo Zagreb cu 1 punct.

Dacă va aduna 10 puncte la Sofia, pe 7 noiembrie, Ludogorets va scrie o nouă pagină de aur, părăsind faza grupelor din Europa League.

Pentru meciul de la Odessa, împotriva Chernomorets, Stoycho Stoev a făcut mai multe schimbări în echipa sa, deoarece în apărare au apărut Jordan Minev și Junior Kishada, iar în poziții mai avansate Ivan Stoyanov și Hristo Zlatinski. Misho Alexandrov a fost nominalizat ca titular de Stoev, dar din cauza durerilor abdominale a fost înlocuit de Ivan Stoyanov.

Chernomorets a început cu o presiune instantanee acasă și doar în primele 10 minute de trei ori a amenințat serios ușa Ludogorets. Campioana bulgară a încercat să joace cu o apărare de atac, dar aceasta a jucat aproape o glumă proastă în echipă în minutul patru, când doi jucători ai gazdelor au rămas singuri împotriva lui Stoyanov, dar gardianul a prins. În minutul opt, Antonov a câștigat un duel cu Bart în aer și a șutat pe lângă bară.

Lucrurile au continuat să se dezvolte mai bine pentru Chernomorets, dar toate pericolele pentru Vlado Stoyanov provin în principal din acțiunile celorlalți coechipieri ai săi și din greșelile frecvente.

După 20 de minute, Ludogorets a luat lucrurile în mâinile sale și a început să se uite la ușa adversarului.

Păstrând presiunea inițială a echipei de la Odessa, campioana bulgară a reușit să facă mai multe atacuri bune. Prostă încălcare a lui Svetoslav Dyakov pentru un cartonaș galben a „câștigat” un avertisment oficial, care îl scoate din următoarea întâlnire a echipei din Europa League.

Arbitrul român Alexandru Dan Tudor a luat puțin mai târziu o carte destul de ciudată pentru Hristo Zlatinski, pentru simulare, deși a fost evident că a fost faultat.

În minutul 30, unul dintre cei mai activi pentru Ludogorets, Virgil Misidjan a încercat ceva între o centrare și o lovitură, mingea deviată într-un fundaș al Cernomorețului, a aterizat pe bara transversală și a intrat în corner.

În ultimele 7-8 minute din prima repriză, Cernomoreț a luat din nou inițiativa ușor, iar Vladislav Stoyanov a intrat din nou sub foc, de data aceasta de la Mineiro, dar a reușit și a luat un corner.

Cu puțin înainte de sfârșitul reprizei, o bombă a fost aruncată pe teren și a explodat foarte aproape de unul dintre arbitrii de la ușă, ceea ce va aduce probabil o amendă puternică pentru gazde.

În ultimul minut al 45-ului obișnuit, Marcus Berger a faultat aproximativ Marcelinho, la aproximativ 25 de metri în fața porții Chernomorets. Hristo Zlatinski a stat în spatele mingii și a tras puternic. Portarul Dmitry Bezotoshniy a făcut o prostie incredibilă, așteptând mingea să arate, care i-a zburat pe lângă pumni și a zburat în plasă, pentru 1: 0 în favoarea lui Ludogorets.!

A doua repriză a început fără nicio așteptare, cu două schimbări în atacul Chernomorets - atacanții Frank Ja Jeje și Anatoli Didenko au intrat pe teren.

Greșelile în apărare pentru Ludogorets erau încă vizibile, dar gazdele nu au reușit să profite de ele, iar Vladi Stoyanov era la locul său. Cernomoreții au avut o serie de situații la ușa oaspeților, dar în majoritatea acestora a existat fie o încălcare în atac, fie o ambuscadă. Didenko a fost lăsat să tragă calm cu capul în minutul 65, dar a făcut-o chiar în mâinile lui Stoyanov.

În minutul 71, Vladi Stoyanov a făcut două salvări consecutive pentru a menține conducerea echipei sale. După o centrare dintr-un corner și o lovitură de cap a lui Kovalchuk, mingea a ajuns la Ja Jeje. Stoyanov a reflectat la început, mingea i-a revenit lui Ja Jeje, iar gardianul s-a aruncat din nou altruist la picioarele lui pentru a-și salva plasa.

Câteva minute bune în jurul celui de-al 80-lea, Ludogorets a jucat din nou, păstrând mingea lângă zona de penalizare a Chernomorets. Intrarea lui Michel Platini și Fabio Espinho a mutat lucrurile în prim-plan și au existat mai multe șuturi periculoase la poartă pentru gazde. Presiunea finală a Cernomorețului era, de asemenea, așteptată de la Ludogorets, dar campioana bulgară a jucat din nou cu răbdare cele trei minute adăugate pentru a se felicita cu o a treia victorie consecutivă - 1: 0 ca invitat al Cernomorețului Odessa!