Ludogorets se califică pentru faza grupelor din Liga Campionilor. Campioana Bulgariei a făcut acest lucru în cel mai dramatic mod posibil.

ligii

Ludogoreț a eliminat Steaua după 1: 0 în timpul regulat (primul meci de la București s-a încheiat cu același rezultat, dar în favoarea Stelei) și 6: 5 după penalty-uri. Eroul pentru Ludogorets în acest meci a fost Kozmin Motsi, care a salvat două penalty-uri executate de steliști. Ludogorets a egalat scorul total în ambele meciuri după un gol al lui Wanderson în minutul 90. La sfârșitul celei de-a doua prelungiri, portarul lui Ludogorets Vladislav Stoyanov a fost eliminat cu cartonaș roșu direct pentru o încălcare împotriva lui Fernando Varela, care ieșise singur împotriva lui. Kozmin Motsi stătea la ușa Ludogorets. Fotbalistul român a salvat loviturile de la penalty-ul lui Paul Parvulescu și Cornel Rupa și a calificat-o astfel pe Ludogorets pentru faza grupelor din Liga Campionilor!

Antrenorul principal al lui Ludogorets, Georgi Dermendzhiev, a făcut două schimbări în formația sa de start, înlocuindu-l pe Younes Hamza - Roman Bezyak, iar Fabio Espinho l-a înlocuit pe Hristo Zlatinski. Apărătorii Alexander Alexandrov, Brian Angulo și Junior Kishada au rămas în afara grupului Ludogorets.

Antrenorul șef al Stelei, Constantin Galca, a făcut și el două schimbări în echipa sa, Claudiu Kesheru înlocuindu-l pe Alessandro Kipchiu și Christian Tanase în locul lui Nicolae Stanciu.

Antrenorul șef al Stelei riscă includerea în formația de start a nerecuperatului Christian Tanase, care a suferit o accidentare în minutul 3 și a trebuit să fie înlocuit câteva secunde mai târziu de Nicolae Stanciu.