„Ludogorets” a scăpat în finala 1/16 a Ligii Europa după ce a făcut 1: 1 în deplasare la „Hoffenheim” german. La tragere la sorți, însă, cetățenii din Razgrad se vor confrunta cu una dintre echipele care au abandonat Liga Campionilor. În celălalt meci al grupei „Istanbul BB” a câștigat cu 2: 1 „Braga”, dar a rămas la un punct distanță de campioni.

supraviețuiește

În Germania, Hoffenheim a preluat conducerea în minutul 25 după un contra fulger și un gol al lui Philipp Ohs. Gazdele erau pline de debutanți în fotbalul masculin.

Golul „auriu” a fost marcat de Wanderson în minutul 62. Antrenorul gazdelor Julian Nagelsman a explodat împotriva arbitrajului pentru că brazilianul a condus mingea cu mâna. Cu puțin înainte, portarul „Ludogorets” Renan a jucat cu mâna în afara suprafeței de pedeapsă.

Cu 6 minute înainte de final, Claudiu Kesheru, care a apărut la pauză în locul lui Jacek Goralski, a primit cartonașul roșu direct după ce a dat cu piciorul înapoi pe Bicakcic și va fi penalizat pentru următorul meci. Dimitar Dimitrov-Hero l-a eliberat imediat pe fundașul Georgi Terziev în locul lui Wanderson pentru a păstra scorul.

În ultimele secunde gazdele au avut mai multe poziții unice, dar nu au reușit să înscrie un al doilea gol. Iar Misijan a căzut lângă ușa goală.

O adevărată ispravă a fost făcută de „Astana” kazahă condusă de Stanimir Stoilov-Murray. A câștigat 1-0 în deplasare cu Slavia la Praga, eliminându-i pe cehi din turneu și continuând.

Totuși, acesta ar putea fi ultimul meci al lui Stoilov la cârma Astanei, după ce contractul său nu a fost încă reînnoit, iar antrenorul bulgar a vorbit deschis despre problemele de la club.

Fostul atacant al CSKA Junior Moraes a izbucnit cu un hat-trick în victoria 4: 1 a "Dynamo" (Kiev) asupra sârbului "Partizan".

Portarul „Hofe” se pregătește pentru „Ludogorets” cu probleme de matematică (meciuri în LE astăzi)

„Ludogorets” o va face greu, a căzut 1: 2 de către turci în Razgrad

„Ludogorets” au cucerit Portugalia! O victorie istorică pentru Bulgaria

Altele din fotbal

În Turcia: Galatasaray îl așteaptă în orice moment pe Ali Sow, plătind 6-7 milioane de euro

Presa turcă a anunțat că Galatasaray îl așteaptă pe atacantul CSKA Ali Sow în orice moment. Valoarea transferului este cuprinsă între 6 și 7 milioane de euro. Sivas era, de asemenea, interesat de Sow

Rușii au amendat capitalele Washingtonului 100.000 de dolari

Vedetele rusești din Washington, Alexander Ovechkin, Evgheni Kuznețov, Dmitri Orlov și Ilya Samsonov au fost amendate cu 100.000 de dolari pentru încălcarea protocolului anti-coronavirus.

CSKA era interesat de Ecuador

Atacantul de 24 de ani al diviziei a doua braziliene "Vitoria" (Bahia) Jordi Josue Caicedo Medina este foarte aproape de CSKA, susține jurnalistul Gustavo Viacreses

CSKA cu fitness modern în Pancharevo

CSKA are deja o sală de sport modernă în Pancharevo, s-au lăudat constructorii pe Facebook. S-a făcut o revizie majoră a sălii, care arăta ca un mormânt

Tigres și Ulsan deschid Campionatul Mondial de Cluburi

Tigrii mexicani și coreeanul Ulsan deschid Cupa Mondială a cluburilor pe 4 februarie, tragerea la sorți a FIFA a decis. Al-Duhail din Qatar și Al-Ahly din Egipt joacă în al doilea meci al zilei