ludogorets

Ludogorets a făcut un alt pas important către cel de-al nouălea titlu consecutiv în Bulgaria după o victorie cu 1-0 ca invitat al lui Levski în prima zi a reluării campionatului după pauză din cauza pandemiei.

Meciul a fost destul de interesant de urmărit, iar în tribună era noul om puternic din „albastru” Nasko Sirakov. Legendarul marcator a fost în compania lui Todor Batkov, Spas Rusev și Konstantin Papazov. Cu toate acestea, au părăsit stadionul dezamăgit nu atât din cauza jocului lui Levski, cât și din cauza rezultatului.

Salcie după victorie: nu am experimentat niciodată așa ceva, sper că nu o vom experimenta niciodată

Ludogorets ar fi putut să se retragă cu un avans la pauză, dar un gol al campionilor a fost anulat controversat în minutul 24. Kesheryu l-a scos pe Chibota, care a centrat la Anise, iar Ejolfsson a trimis mingea în propria poartă în timp ce încerca să înscrie o împărțire. Arbitrul Nikolay Yordanov a stabilit imediat o ambuscadă pe aripă, dar reluarea a arătat că el și Kargas sunt mai în linie.

Până la sfârșitul primei reprize, Spiers a tras periculos cu piciorul stâng, iar mingea a trecut peste bara dreaptă a oaspeților.

A doua repriză a început cu un gol excepțional al lui Ludogorets, care este rar văzut pe terenurile noastre. Brazilianul Cowley, Oliveira Sousa, în vârstă de 24 de ani îl lovește pe Mijatovic cu un șut precis în afara suprafeței de penalizare de peste 20 de metri.

Să ridice un monument al lui Pavel Kolev pe Gerena

Meciul a continuat într-un ritm bun, iar în minutul 67, într-un contraatac rapid, Roberta a tras pe pământ, dar pe partea laterală a ușii.

În minutul 77 s-au aprins scântei. Gazdele de la Levski au pretins un penalty pentru că au jucat cu mâna lui Georgi Terziev. Globul probabil a lins brațul apărătorului, dar acesta îi lovise corpul înainte.

Până la sfârșitul a nimic nu sa întâmplat cine știe ce să sărbătorească. Astfel, Ludogorets a plecat cu cele trei puncte și conduce deja cu 12 dintre „blues”, și este un joc mai puțin. Levski încă nu are victorie într-un meci oficial din anul calendaristic 2020.