Ludogorets l-a învins pe Levski cu 1-0 la întoarcerea fotbalului și Gerena. Campionii au luat cele trei puncte la Sofia și au mers cu încredere la al nouălea titlu consecutiv. Cu un joc mai puțin au 9 puncte mai mult decât al doilea „Lokomotiv” (Plovdiv), cu 12 puncte mai mult decât „Levski” și același avans înainte de CSKA, care sâmbătă joacă cu „Vitosha” (Bistritsa).

învinge

Cowley Oliveira a decis derby-ul celei de-a 25-a runde a Ligii I a „Gerena” cu un gol minunat de la distanță în primele secunde ale reprizei a doua. În prima repriză, Ejolfsson a marcat un autogol, dar acest gol din contul „Ludogorets” a fost anulat din cauza unei ambuscade controversate înainte. Cu aproximativ 15 minute înainte de finalul meciului, „albaștrii” au pretins un penalty pentru că au jucat cu mâna lui Georgi Terziev, dar nici unul nu a primit unul, nici nu a reușit să împiedice înfrângerea în alt mod.

Astfel, „Levski” a înregistrat al 13-lea meci consecutiv în care nu a reușit să câștige împotriva „Ludogorets”, deși în ultimul meci, chiar înainte de pauză din cauza pandemiei, „albaștrii” i-au scos pe campioni din turneu pentru Cupa Bulgariei. după penalizări. Precedentul meci de campionat a fost câștigat cu 2-0 de Razgrad. Când fotbalul s-a întors după carantină, Ludogorets a preluat conducerea cu minimul, dar suficient 1: 0.

Aproximativ 5.000 de spectatori au venit pe stadion pentru prima zi de fotbal bulgar după o pauză de aproape trei luni din cauza pandemiei coronavirusului. Fanii au încercat să respecte disciplina pentru măsurile speciale care însoțesc permisiunea pentru prezența spectatorilor până la 30% din capacitatea stadionului. Fanii stăteau în două locuri unul față de celălalt, iar în sectoarele fără locuri se dorea o distanță de aproximativ un metru și jumătate.

Pe tribuna centrală a „Gerena”, printre fanii de față prezenți se aflau aproximativ 450 de figuri cu chipuri de suporteri care au plătit 30 de leva pentru bilete virtuale pentru susținerea clubului, știind că nu vor putea participa la stadion.

Și în loji s-au adunat o mare parte din președinții „Levski” din istoria modernă - ca simbol al unității în numele clubului, din ce în ce mai relevant în perioadele de criză. Todor Batkov și Spas Rusev se aflau de ambele părți ale noului proprietar al pachetului majoritar de acțiuni în Levski Nasko Sirakov. Clubul a fost respectat și de Thomas Lafchis, precum și de Alexander Angelov și Nikolay Ivanov, care au reușit împreună cu Ivo Tonev. Deși Tonev se împlinește la 60 de ani de la șeful „Loko” (Sf) Ivan Vassilev, el și-a exprimat sprijinul, iar fiul său a stat în cutie. La meci este și președintele interimar al Uniunii Fotbalului Bulgar, Mihail Kasabov.

Meciul a fost urmărit și de selecționerul național Georgi Dermendzhiev - fost antrenor al ambilor rivali.

Fotbaliștii Levski au ridicat un banner special „Vă mulțumim pentru susținere” fanilor, care în ultimele luni de criză financiară severă au devenit principalul sponsor al clubului.

Meciul în sine a început cu un minut de reculegere în amintirea fundașului dreapta-fund al „blues-ului” Petar Donchev, care a murit la vârsta de 96 de ani. A lucrat și la școala din „Levski”, unde este antrenorul Fiul lui Georgi Asparuhov - Andrey.

„Levski” a început mai activ și din primele minute și-a îndreptat privirea spre ușa campionilor.

Ivan Goranov a primit prima ocazie și a tras în afara suprafeței de pedeapsă, dar deasupra ușii oaspeților. În minutul 6, Paulinho a izbucnit pe aripa stângă, l-a găsit pe Stanslav Ivanov în fața punctului de penalizare și a simțit un miros de pericol grav, dar un apărător în verde a blocat calea mingii către ușa lui Vladislav Stoyanov.

În minutul 15, însă, „Ludogorets” a organizat un atac excelent și a fost aproape de a deschide un gol. Wanderson a preluat un mare control din stânga și l-a găsit pe Claudio Kesheryu, care a tras ușor înapoi, care a tras imediat, dar Milan Mijatović a reacționat și a scos mingea intrând în colțul din stânga jos.

În minutul 24 mingea a intrat în plasă în spatele lui Mijatović, dar arbitrii au marcat o ambuscadă înainte. Chibota a organizat un atac rapid pentru campioni și a trecut către Anise, iar în încercarea de a îndepărta mingea Ejolfsson i-a pus-o în gât. Cu toate acestea, judecătorul secundar ridicase steagul pentru o ambuscadă controversată pentru Chibota.

În minutul 35, Kargas l-a adus pe Ivan Goranov la stânga în zona de penalti a oaspeților, căpitanul „albaștrilor” a tras în colțul apropiat, dar Vladislav Stoyanov a intervenit și a executat un corner.

În contraatac, Wanderson l-a învins pe Simeon Slavchev și a tras. După o ricoșare, mingea a ajuns la Anise, care l-a găsit pe Kesheriu într-o poziție excelentă. Românul a tras, dar de-a lungul transversalei stângi.

În minutul 39, Stein Spearing a fost foarte aproape de un gol pentru „Levski”. El a primit o pasă de la Stanislav Ivanov în fața suprafeței de pedeapsă, l-a mințit pe fundașul oaspeților și a făcut un șut tehnic, dar mingea a trecut la centimetri de bara dreaptă.

În timpul adăugat în prima repriză, „Levski” a primit o lovitură liberă directă în stânga suprafeței de pedeapsă. Spearings a întors mingea perfect spre poarta îndepărtată, dar înainte de a zbura sub transversală, portarul Vladislav Stoyanov a reușit să împingă mingea în corner, care nu a fost niciodată executat deoarece arbitrul Nikolay Yordanov a pus capăt reprizei.

În a 25-a secundă a celei de-a doua reprize, „Ludogorets” a preluat conducerea cu un frumos gol Cowley Oliveira. Brazilianul de 24 de ani a luat mingea pe aripa stângă, a simțit ocazia și a șutat în afara suprafeței de pedeapsă, trimițând mingea în colțul îndepărtat și în plasă în spatele lui Mijatović - 0: 1.

În minutul 65, „Levski” a avut șansa unui contraatac rapid. Stanislav Ivanov a preluat din propria repriză, Nigel Roberta a fugit în dreapta sa, iar împotriva lor erau doar doi fundași în fața portarului Stoyanov. După trecerea lui Robert, a ales să tragă de la distanță, în loc să încerce să invadeze suprafața de pedeapsă sau să caute o nouă întoarcere a mingii către Stanislav Ivanov în suprafața de pedeapsă. Și Vladislav Stoyanov a urmărit cu ușurare cum mingea s-a stins.

În minutul 71 „Ludogorets” a primit o șansă excelentă pentru un al doilea gol. Mavis Chibota a străpuns centrul apărării „albastre” și s-a trezit în fața ușii. A tras puternic, dar spre încântarea lui Milan Mijatovic, chiar deasupra capului său. Portarul a ridicat instinctiv mâinile și a reușit să tragă într-un corner.

În minutul 74, „Levski” era încă aproape de a marca, dar nu a marcat. Nigel Roberta a primit în fața suprafeței de pedeapsă și a decis să tragă fără întârziere - mingea a zburat pe lângă ușă.

La scurt timp după aceea, Spearings a intrat în suprafața de pedeapsă și a încercat să treacă către un coechipier. Mijlocașul olandez a cerut un penalty pentru că a jucat cu mâna lui Georgi Terziev, dar arbitrii au decis că nu există motive pentru acordarea unei lovituri de 11 metri.

La finalul meciului, fanii „Levski” au început să scandeze numele noului proprietar al clubului, alesul lor și legendarul golgheter al „albaștrilor” Nasko Sirakov.

De la reluarea meciurilor, echipele au dreptul să facă cinci schimburi. Petar Hubchev a profitat de trei în final, în timp ce colegul său Pavel Varba a făcut patru.

În runda următoare - ultima din faza regulată a campionatului, „Levski” va vizita „Arda” pe 14 iunie, iar „Ludogorets” va primi „Botev” (Plovdiv) în aceeași zi, după ce a jucat meciul amânat pe 10 iunie împotriva viitorului rival al "blues" "Arda".

„LEVSKI” - „LUDOGORETS” 0: 1

LEVSKI: Milan Mijatović, Ivaylo Naidenov, Yanis Kargas, Holmar Ejolfsson, Ivan Goranov, Martin Raynov, Simeon Slavchev (68 - Filipe Nascimento), Stanislav Ivanov (81 - Martin Petkov), Stein Speers, Paulinho, Nigel Robertava (85 -

„LUDOGORETS”: Vladislav Stoyanov, Cicinho, Dragos Grigore, Georgi Terziev, Anton Nedyalkov, Anise Abel, Stefan Badji, Cowley (87 - Jordan Icoco), Mavis Chabota (74 - Georgino), Wanderson (80 - Marcelinho), Claudio Kesheriu (46 - Yakouk) )

Judecător: Nikolai Yordanov

Cartonașe galbene: Slavchev, Paulinho (Levski), Grigore, Nedyalkov, Stoyanov, Wanderson, Sverchok, Ikoko (Ludogorets)

Altele din sport

CSKA era interesat de Ecuador

Atacantul de 24 de ani al diviziei a doua braziliene "Vitoria" (Bahia) Jordi Josue Caicedo Medina este foarte aproape de CSKA, susține jurnalistul Gustavo Viacreses