Daniil Medvedev a arătat nervi de oțel și a câștigat titlul turneului final ATP după o schimbare în finală împotriva lui Dominic Thiem - 4: 6, 7: 6 (2), 6: 4. Duelul a durat aproape trei ore, iar după final rusul de 24 de ani sărbătorea.

luat

Echipa a făcut o descoperire în al cincilea joc, care a fost suficient pentru a câștiga primul set.

În a doua repriză, jocul s-a jucat fără progrese, iar în tiebreak Medvedev a câștigat șapte puncte consecutive și a făcut o întoarcere de la 0: 2 la 7: 2 pentru a egaliza scorul. În setul trei, rusul a luat pasul adversarului în al cincilea joc. Până la sfârșitul meciului nu au existat noi descoperiri și, cu serviciul său, Medvedev a închis meciul cu primul său meci. Rusul s-a descurcat excelent la Londra, iar în drumul său către titlu a obținut victorii asupra primilor doi din lume - Novak Djokovic și Rafael Nadal.

Rusul este al șaselea campion diferit în turneu din ultimii șase ani. A câștigat în total nouă titluri în carieră și a câștigat 1.564 milioane de dolari în premii.