semifinalele

Cetățeanul din Plovdiv s-a impus peste Lucas Meidler din Austria, care a fost plasat sub №5 în schemă

Naționala Bulgariei pentru Cupa Davis și Cupa ATP Dimitar Kuzmanov se califică pentru semifinalele turneului terenului roșu din Fogau, Austria, cu un fond de premii de 25.000 de dolari. Bărbatul din Plovdiv a mai jucat un meci puternic și s-a impus cu 2: 1 seturi peste locul plasat sub №5 în schema Lucas Meidler (Austria), în părțile separate 6: 4, 6: 7 (0), 7: 6 (3 ) după 3:30 ore de joc! Acesta este al treilea succes consecutiv pentru Miko după reluarea sezonului și al doilea, pentru care rămâne pe teren mai mult de 3 ore.!

Adversarul lui Kuzmanov în semifinale va fi stabilit mai târziu astăzi. Va fi clar din rezultatul meciului dintre Holger Vitus Nodskov Rune (Danemarca) - Matthias Burg (Franța, №3).

O descoperire în al zecelea joc s-a dovedit a fi suficientă pentru ca Kuzmanov să ia primul set cu 6: 4. În a doua repriză, reprezentantul local a reușit să rupă pentru un avans de 5: 4 și a servit la egalarea rezultatului în seturi, dar în jocul retur Kuzmanov a rupt la 15 și a egalat pentru 5: 5. Ulterior, s-a ajuns la un tiebreak, în care Meidler nu a pierdut niciun punct.

Dramă serioasă a avut loc pe teren în ultimul set al treilea. Reprezentantul gazdelor a fost primul care a făcut o descoperire și a preluat conducerea cu 5: 3, obținând ocazia de a servi pentru succes. Cu toate acestea, Kuzmanov nu a renunțat și a revenit rapid la pauză cu un joc de 15. În final, rezultatul meciului a fost decis de un tiebreak, în care Kuzmanov s-a impus cu 7: 3 puncte, câștigând ultimele 5 jocuri în Meci.