accidentat

Echipele din Milano și La Spezia joacă cu un scor de 1: 0 al "Giuseppe Meazza" într-un meci din runda a treia din Serie "A".

Stefano Pioli și-a păstrat apărarea de la meciul cu Rio Ave din Europa League, dar a făcut multe schimbări în față și doar Alexis Salemakers își păstrează locul de plecare, de data aceasta jucând pe flancul drept. Mijlocii de sprijin vor fi Sandro Tonali și Rade Krunic, iar Braim Diaz va juca în fața lor. Rafael Leao va juca ca extremă stângă, iar Lorenzo Colombo va conduce atacul.

Oaspeții sunt clasați pe 4-3-3, iar atacantul lor central este din nou Andrey Galabinov.

Antrenorul a făcut câteva modificări pentru meciul din această seară

Il Mister ne cambia cinque rispetto alla sfida di giovedì #MilanSpezia # SemperMilan @ EASPORTSFIFA pic.twitter.com/Tqm6l85txV

- AC Milan (@acmilan) 4 octombrie 2020

În minutul 7, Leoo a primit mingea lângă ușă, dar a fost ucisă de Jacopo Sala înainte de a putea lovi. În cea de-a 9-a, Galabinov a făcut o bună descoperire pe flancul drept, dar pasa lui nu a găsit niciunul dintre coechipierii săi. La scurt timp, Diaz a tras un șut slab, ceea ce nu a fost o problemă pentru Rafael. În minutul 21, Davide Calabria aproape a marcat un autogol, dar Gianluigi Donaruma a reușit să omoare mingea la timp.

Galabinov a părăsit terenul din cauza unei probleme musculare.

- Nașul AC Milan (@ACMilanSydney) 4 octombrie 2020

În 31, Galabinov a părăsit terenul cu o accidentare, care este cel mai probabil musculară. În al 39-lea Colombo a tras cu capul, dar mingea a trecut peste ușă. Până la sfârșitul reprizei, Diaz și Salemakers au marcat și cu pase pentru gazde, iar Donaruma a reflectat un șut al lui Daniele Verde.

O primă jumătate bâlbâită se încheie, trebuie să ne descurcăm mai bine după pauză

Prima dată diferit, cu puțină emoție. Dobbiamo găsi il gol nella ripresa #MilanSpezia #SempreMilan pic.twitter.com/0HQWHhU9wY

În minutul 50, Diaz a șutat de la marginea suprafeței de pedeapsă, dar inexact.

MILAN - SPECIA 1: 0

Milano: J. Donaruma, Calabria, Kjaer, Gabia, Hernandez, Tonali, Krunic, Salemakers, Diaz, Leao, Colombo

Condiment: Rafael, Sala, Shabo, Erlik, Marquise, Escape, Richie, Maggiore, Verde, Galabinov, Jesse