miroslav

Președintele Federației Bulgare de Ciclism Dragomir Kuzov mulțumit de organizarea PE pe pista din Plovdiv și de prezentarea bulgarilor

Bulgarul Miroslav Minchev și-a îmbunătățit propriul record național în ceasul de 1000 m în fiecare zi din ultima zi Campionatul European de ciclism pe pistă în Plovdiv. Bărbatul din Razgrad a înregistrat un timp de 1: 03.267 minute în calificările disciplinei, relatează Radio Plovdiv .

Recordul său anterior a fost 1: 04.400 de la Romanian Open acum doar două săptămâni.

Miroslav Minchev a terminat pe locul 11 ​​în calificări și doar primii 8 s-au calificat în finală. Celălalt bulgar, Georgi Lumparov, a rămas pe locul 19.

În clasamentul final al medaliilor, câștigătoarea a fost Marea Britanie cu 6 medalii de aur, 3 de argint și 2 de bronz, urmată de Rusia cu 5 medalii de aur, 5 de argint și 3 de bronz și echipa italiană cu 3 medalii de aur, 7 de argint și 4 de bronz.

Președintele Federației Bulgare de Ciclism Dragomir Kuzov și-a exprimat satisfacția atât pentru organizarea perfectă a campionatului, cât și pentru performanța bicicliștilor bulgari - locul șase la sprintul pe echipe, de două ori locul 17 al lui Nikolay Genov pe Scratch și Omnium, locul 11 ​​și național record la 1000 m. de Miroslav Minchev, precum și finalul său 1/8 în sprintul individual, 1/16 final în sprintul pentru Georgi Lumparov.