titlu

Rafael Nadal a câștigat titlul Masters 1000 pentru a zecea oară pe terenurile roșii din Monte Carlo. În finala cursei, spaniolul l-a învins pe compatriotul său Albert Ramos-Vignolas cu 6: 1, 6: 3 în puțin peste o oră de joc, relatează tenis24.bg.

Astfel, Matadora a câștigat primul trofeu al sezonului, după ce a pierdut finala Australian Open, Acapulco și Miami la începutul acestui an. Spaniolul a devenit și primul jucător de tenis care a câștigat un turneu de 10 ori.

Pentru Rafa, acesta este al 70-lea titlu din cariera sa, precum și al 50-lea pe terenurile roșii. Are deja 29 de trofee în seria Masters 1000. Pentru Ramos-Vignolas, acesta a fost debutul său în finala unei curse de o categorie similară.

Săptămâna viitoare, Nadal va juca la turneul ATP 500 de la Barcelona, ​​unde trebuie să-și apere și titlul. Dacă va triumfa în capitala catalană, Nadal va câștiga un al doilea turneu de 10 sau mai multe ori.

Sentimentul este uimitor ”, au fost primele cuvinte ale lui Nadal după finală. „Câștigarea unui turneu la fel de important ca Monte Carlo de 10 ori este extrem de dificil de descris. A fost diferit în anii precedenți, dar de fiecare dată mă simțeam excepțional când țineam trofeul în mâini. Bineînțeles că am avut puțin noroc, dar asta face parte din joc ".

„Mă simt norocos să continuu să joc tenis și să fiu sănătos după atâția ani de turneu. Sunt extrem de fericit că am reușit să câștig din nou trofeul aici. Pentru mine, aceasta este o zi foarte importantă în cariera mea ".

Pentru Rafa, aceasta a fost a 105-a finală din carieră și titlul №70.