dynamo

Campioana Bulgariei Neftohimik 2010 (Burgas) a luat un joc, dar a pierdut în fața marelui rus Dynamo (Moscova) cu 1: 3 (19:25, 22:25, 32:30, 11:25) în ultimul său meci din turneul de grupă de calificare al Ligii Campionilor de volei masculin din orașul austriac Bleiburg.

Nikolay Zhelyazkov a dat o șansă majorității rezervelor sale pentru performanță și nu l-au dezamăgit în cea mai mare parte a meciului, fără în partea a 4-a.

Astfel, Neftohimik a terminat pe ultimul loc 3 în clasamentul final al grupei D și a abandonat Liga Campionilor. Burgas își va continua participarea în Europa împotriva tânărului sârb Radnik (Pozarevac) în 1/6 de finală a Cupei Confederației Europene de Volei (CEV).

Neftohimik găzduiește primul meci (10, 11 sau 12 noiembrie), iar revanșa este într-o săptămână în Serbia.

Succesul de astăzi garantează primul loc al lui Dynamo și Tsvetan Sokolov, iar echipa continuă în următoarea grupă de calificare a Ligii Campionilor.

Antrenorul lui Neftohimik, Nikolay Zhelyazkov, a acordat o pauză lui Georgi Bratoev și Jani Zhelyazkov, iar în locul lor au apărut Stefan Georgiev și Miroslav Gradinarov, în diagonală, iar Zlatko Kyosev în calitate de receptor. Nikolay Kolev l-a înlocuit pe căpitanul Nikolay Nikolov în formația de start.

Tsvetan Sokolov a marcat primul punct în meci, iar Dynamo a preluat conducerea cu 1: 0. Cu toate acestea, jucătorii bulgari de volei au jucat destul de bine și au preluat conducerea cu 5: 3, 7: 5 și 10: 8. Deru însuși a egalat la 10:10. Atacul lui Zlatko Kyosev pe diagonală din zona 4 și 11:10 pentru Neftohimik. Tsvetan Sokolov a egalat pentru 11:11. La 11:13 Nikolay Zhelyazkov a luat o pauză. Marea pipă a lui Denis Karyagin a redus scorul la 13:14. Jucătorii de volei din Dynamo au preluat conducerea cu 16:13. La 14:16 Georgi Bratoev a intrat în joc și a marcat un as pentru 15:16. Tsvetan Sokolov a rămas fără o blocadă și a atacat puternic din zona 4 pentru 18:16 pentru moscoviți. La 16:19 Nikolay Zhelyazkov a făcut o a doua pauză. Blocada lui Tsvetan Sokolov împotriva atacului lui Zlatko Kyosev a făcut ca rezultatul să fie 23:17. Dynamo a câștigat prima repriză cu 25:19.

Antrenorul Dynamo Konstantin Bryansky l-a înlocuit pe Ilya Vlasov cu Maxim Belogortsev la începutul reprizei a doua. Neftohimik a trecut cu 2: 1 la începutul jocului. Egalitatea s-a menținut până la 7: 7. Treptat, Tsvetan Sokolov și colegii săi au tras cu 4 puncte la 14:10. Mare combinație Stefan Georgiev - Iliya Petkov și 13:15. La 13:17 Nikolay Zhelyazkov a luat o pauză pentru Neftohimik. Campionul olimpic de la Londra 2012, Yuri Berezhko, a apărut într-un joc pentru moscoviții la ora 19:16. Belgianul Sam Deru a făcut 21:17 după un atac tehnic. Experimentatul Martin Penev a înregistrat primul punct pentru campioana Bulgariei la 19:21. Iliya Petkov a terminat încă o pasă minunată pentru Stefan Georgiev 20:22. Yuri Berezhko l-a adus pe Dynamo la 23:20. Zlatko Kyosev a jucat o minge dificilă din punct de vedere tehnic într-un atac pentru 21:23. Un nou atac puternic al lui Zlatko Kyosev, după o servire cu bombă a lui Miroslav Gradinarov, a redus conducerea echipei ruse la doar 22:23. Zlatko Kyosev va sluji și Dynamo a câștigat a doua repriză cu 25:23.

Jucătorii de volei ai echipei din Moscova au preluat conducerea convingătoare cu 4: 1 la începutul celei de-a 4-a părți. Nikolay Zhelyazkov a luat o pauză pentru Neftohimik. Atacul lui Tsvetan Sokolov și 5: 1. Deru însuși a atacat puternic timp de 12: 6. La 7:14 Nikolay Zhelyazkov a luat o pauză. Un atac excelent al lui Tsvetan Sokolov a făcut scorul cu 15: 7. Asul lui Tsvetan Sokolov și 19: 9. Nikolay Kolev redus la 11:20. Deru însuși l-a condus pe Dynamo la o minge de meci la 24:11. Dynamo a câștigat a patra parte mai mult decât convingător cu 25:11 și meciul cu un joc de 3: 1.

Cel mai productiv pentru Neftohimik a fost Denis Karyagin 12 puncte (1 as, 58% eficiență atac, 29% perfect și 36% recepție pozitivă), pe 10 puncte au adăugat noile completări Zlatko Kyosev (1 as, 1 bloc, 47% eficiență de atac, 21% perfect și 33% recepție pozitivă) și Nikolai Kolev (2 blocuri, 73% eficiența atacului).

Pentru echipa rusă, Tsvetan Sokolov a terminat cu 17 puncte (2 ași, 1 blocuri, 56% eficiență în atac), fiind al doilea în performanță. Belgianul Sam Deru a înscris 18 puncte (1 as, 3 blocuri, 64% eficiență de atac, 30% perfectă și 39% recepție pozitivă).

PETROCHEMIST 2010, BURGAS - DINAMO, MOSCA (RUSIA) 1: 3 (19:25, 22:25, 32:30, 11:25) PETROCHIMIST: Stefan Georgiev 1, Miroslav Gradinarov 4, Denis Karyagin 12, Zlatko Kyosev 10, Nikolay Kolev 10, Iliya Petkov 7 - Ivaylo Lalov-libero (Georgi Bratev 1, Ventsislav Trifonov 6, Christian Petrov-libero, Martin Penev 2)
Antrenor principal: NIKOLAI ZHELYAZKOV