Ambele echipe avansează în FA Cup după succese dificile ca invitați

newcastle

Newcastle a învins West Bromwich Albion cu 3-2 în deplasare în meciul final 1/8 al Cupei FA.

Magpies a luat 3-0 în avantaj după două goluri ale lui Miguel Almiron și Valentino Lazaro, dar gazdele au reușit să întoarcă 2 goluri prin Matthew Phillips și Kenneth Zohore.

Și, deși l-au făcut pe Newcastle să tremure până la capăt, nu au avut puterea pentru mai mult și echipa de elită continuă să treacă la faza următoare.

Într-un alt meci, Sheffield United a câștigat cu 2-1 față de Reading după prelungiri.

Oaspeții au preluat conducerea chiar la începutul meciului cu un gol al lui David McGoldrick, care a fost precis de la distanță.

La sfârșitul primei reprize, totuși, Georg Pushkash a fost corect dintr-un penalty și a restabilit egalitatea, care a rămas neschimbată până la sfârșitul timpului regulat.

Acest lucru a forțat întâlnirea să intre în ore suplimentare.

Acest lucru a dus la „aurul” minutului 105, când Billy Sharp a interceptat o centrare în suprafața de pedeapsă și cu un șut perfect și-a trimis echipa în sferturile de finală ale Cupei FA.