Liderul din Premier League al Rusiei Zenit s-a impus cu 1: 0 asupra lui Ural în primul său meci după reluarea campionatului. Sardar Azmun a marcat singurul gol la Ekaterinburg Arena în minutul 42. Echipa lui Serghei Semak a dominat și a atins meritat cele trei puncte care îi garantează că își va păstra primul loc în clasament după etapa a 18-a.

vedetă

Nikolay Dimitrov a fost titular pentru Ural și a încercat foarte mult, dar nu a putut crea nimic semnificativ. Echipa sa se află deja într-o serie de trei pierderi consecutive și ocupă locul 10 în clasament.

Pentru Zenit, acesta a fost primul succes în campionat în ultimele trei meciuri. A venit după înfrângerile lui Arsenal (Tula) și Rubin la sfârșitul toamnei.

Ambele echipe au avut unele probleme de personal înainte de meci. Cele ale gazdelor au fost legate de absența celor doi atacanți principali Vladimir Ilin și Alexander Panyukov. Acest lucru i-a permis veteranului Pavel Pogrebnyak să înceapă în linia de start. Eric Bikfalvi era cel mai aproape de el, iar Dimitrov și Otman El Kabir și-au ocupat locurile tradiționale pe ambele flancuri.

Ural a jucat în stilul său tradițional cu atacuri pe aripi, iar Zenit a ținut mai des mingea și a încercat să străpungă centrul. În minutul 13 Ozdoev a făcut o pasă minunată către Azmun, dar nu a reușit să controleze mingea și a fost într-o poziție perfectă.

Oaspeții au preluat treptat în centru, dar a fost dificil să ajungă la lovituri către Yaroslav Godzur. Una dintre puținele șanse până la pauză a fost în fața lui Driusi, dar gardianul Uralilor și-a ucis șutul dintr-un fault.

Uralii s-au apărat într-un mod organizat, fără a lăsa loc lui Juba și Azmun. Iranianul s-a dus adesea în flancul drept pentru a juca cu mingea, dar a fost închis cu pricepere și acolo. În minutul 42, însă, apărarea locală nu a reușit să îndepărteze mingea, Ozdoev a transferat-o lui Azmun și a deschis scorul cu capul în favoarea Sankt-Petersburgului.

În a doua repriză, Ural a încercat să apropie acțiunea de zona adversă. În minutul 60, gazdele au atins primul lor șut precis, dar El Kabir nu l-a împiedicat pe Andrei Lunyov. Zenit a răspuns cu un șut de la distanță al lui Zhirkov, după care mingea a sărit în Dimitrov și nu s-a întâmplat nimic periculos.

În runda următoare Zenit va găzdui Ufa, iar Ural va găzdui Ahmat.