După 2008, este clar din nou că câștigătorul va fi cu siguranță din insulă

engleză

După răsuciri incredibile „Liverpool” (4: 0 împotriva „Barcelona” după 0: 3 în primul meci) și „Tottenham” (3: 2 ca invitat al „Ajax” după 0: 2 la pauză la Amsterdam și 0: 1 la Londra acum o săptămână) a transformat finala Ligii Campionilor într-o mini-ediție a Premier League engleză.

Pentru a doua oară în istorie, două echipe din cel mai puternic campionat de cluburi din lume vor concura pentru „cupa cu urechi”, așa cum numesc trofeul în cel mai autoritar și mai scump turneu european de cluburi. Prima dată a fost în 2008, când Manchester United a luat în mod dramatic cea de-a treia Cupă Europeană după 1: 1 și penalty-uri sub ploaie pe stadionul Luzhniki din Moscova, care avea încă o pistă de atletism.

Până în minutul 55 de pe Johan Cruyff Arena, miercuri seară, nimeni nu credea că Tottenham ar putea ajunge în finală, deoarece rezultatul general în semifinale s-a umflat la 3-0 în favoarea Ajax. Mai întâi, căpitanul Matthias de Licht a deschis scorul în minutul 5 cu o lovitură de cap după o lovitură de colț, și exact jumătate de oră mai târziu marocanul Hakim Zies a făcut 2-0 cu o lovitură implacabilă cu piciorul stâng găsită de Dusan Tadic în penalty-ul oaspeților. zonă.

În minutul 55, însă, a început recitalul lui Lucas Moura. În mod ironic, brazilianul este ultimul jucător cumpărat de Tottenham în acest moment. A fost luată în ultimul moment posibil al perioadei de transfer de iarnă în 2018 - pe 31 ianuarie și apoi în următoarele două „pinteni” vândute doar.

Moura, care a fost titular în principal din cauza absenței căpitanului rănit Harry Kane, a redus mai întâi după un contra rapid și o pasă a lui Dele Ali. După alte 4 minute, s-a orientat din nou cel mai bine în suprafața de pedeapsă, după o mare agitație și o reacție inadecvată a portarului și apărarea "Ajax".

Dar drama a devenit completă în ultimele minute. În primul rând, Ajax nu a reușit să decidă totul după ce Ziesz a lovit bara transversală, într-un contraatac din a doua secundă a minutului șase adăugat la ora principală Lucas Moura și-a format hat-trick-ul și l-a clasat pe Tottenham în prima sa finală a Ligii Campionilor sau Cupa Europei. Lovitura brazilianului a adăugat combustibil la focul disputelor dacă ar trebui să rămână regula pentru prețul mai mare al golurilor marcate pe teren străin, deoarece chiar această regulă i-a ajutat pe englezi.

După finală, toată lumea l-a lăudat pe antrenorul lui "Tottenham" Mauricio Pochettino pentru deciziile luate la pauză și schimbările corecte. Pentru colegul său Eric ten Haag, opiniile se află pe celălalt pol. Se remarcă faptul că haosul final din clădirea „Ajax” a fost adus de intrarea fundașului Lisandro Magayan în locul golgheterului din meciul din Londra Donnie van de Beck. Argentinianul a fost cel care a alunecat în momentul decisiv și nu a reușit să blocheze pasul lui Dele Ali către Moura pentru al treilea gol.

Spurs sunt regii dramaturgiei - din grup

a ieșit în minutul 85 al ultimului meci

Dacă realizează un film din ediția din acest an a Ligii Campionilor, atunci sută la sută din premiul pentru un rol dramatic va merge la „Tottenham”.

După cea de-a treia rundă din grupa lor preliminară În „pinteni” au avut un singur punct și au împărțit ultimul loc cu „Eindhoven”, din care au luat o remiză 2: 2 după 1: 2 de la „Inter” și 2: 4 de la „ Barcelona".

Înainte de ultima rundă, londonezii au avut sarcina imposibilă fie de a învinge Barcelona, ​​fie cel puțin de a termina la egalitate, dar în același timp, Eindhovenul, care nu a jucat pentru nimic, nu a pierdut nici în fața lui Inter Milano. Și miracolul s-a întâmplat - 1: 1 în ambele jocuri, întrucât „Tottenham” a egalat la „Nou Camp” în minutul 85.

Nu este o senzație că acest gol a fost marcat de Lucas Moura - viitorul erou al revanșei semifinalei împotriva "Ajax", în minutul 85. La fel ca în semifinale, băieții lui Mauricio Pochettino au mers înainte datorită majorității golurilor marcate pe teren străin - în cazul împotriva „Inter”, cu care au schimbat victorii.

Singura etapă fără probleme pentru Tottenham în această ediție a Ligii Campionilor a fost finala 1/8, unde adversarul său a fost Borussia germană (Dortmund). După 3-0 în primul meci de la Wembley (încă) cu goluri doar în a doua jumătate a lui Son, Vertonghen și Llorente (ultimele două în minutele 83 și 86), londonezii au câștigat calm jocul de acasă cu 1: 0 după un hit de Harry Kane.

Totuși, Manchester City îi aștepta în sferturile de finală și, deși antrenorul „sky blues-ului” Josep Guardiola a avertizat că șansele erau de 50:50, puțini au considerat „pintenii” drept favoriti.

În primul meci, deși dificil, Tottenham a învins 1: 0 cu un gol al lui Hyun Min Son, iar în al doilea a avut loc o adevărată dramă:

- Minutul 4, 0: 1, Tottenham s-a calificat.

- Minutul 7, 1: 1, Tottenham se califică.

- Minutul 10, 1: 2, Tottenham s-a calificat.

- Minutul 11, 2: 2, Tottenham s-a calificat.

- Minutul 21, 3: 2 Tottenham calificat.

- Minutul 59, 4: 2, Orașul este clasat.

- Minutul 73, 4: 3, Tottenham s-a calificat.

Minutul 93, 5: 3, Orașul se clasează.

Da, dar nu - Golul lui Stirling a fost anulat din cauza unei ambuscade și „Tottenham” continuă.

Altele din fotbal

Tom Brady a ajuns la a 10-a finală a Super Bowlului în fotbalul american

Tom Brady i-a condus pe Tampa Bay Buccaneers în finala Ligii Super Bowl americane, care va fi pe 7 februarie pe stadionul lor. Aceasta va fi a 10-a apariție a lui Brady în meci

Berbatov a început să lucreze cu Etar

Dimitar Berbatov a început să lucreze cu atacatorii din exteriorul elitei „Etar”. S-a alăturat taberei echipei în satul Yagoda din Stara Zagora, unde locuitorii din Tarnovo se pregătesc pentru noul sezon.

Manchester United l-a eliminat pe Liverpool pentru cupă

O lovitură liberă strălucită a lui Bruno Fernandes în minutul 78 a adus Manchester United o victorie cu Liverpool cu ​​3-2 pentru cupă. Mohamed Salah a primit o pasă perfectă de la Firmino în minutul 19 și

„Spezia” l-a chinuit din nou pe „romi”, dar a căzut, un ajutor pentru Galabinov

„Spice” -ul lui Andrei Galabinov a fost din nou pe punctul de a dezamăgi „Roma”, dar a pierdut meciul din Serie A cu 3: 4 cu golul lui Lorenzo Pellegrini în timp adăugat. Roma a preluat conducerea cu golul lui Borja Mayoral în 17