Marele din Belarus Dynamo (Minsk) a obținut prima victorie doar în runda a treia a campionatului local. Echipa condusă de Segey Gurenko a câștigat cu 2-0 pe Torpedo Belaz (Zhodino). Pentru oaspeți, aceasta a fost prima pierdere și primul meci în care au primit un gol după ce au obținut două victorii cu 1: 0.

după

Gorodeya a mințit-o pe Belshina în derby-ul celor din afară din Belarus

Lazar Sajicic a marcat golul victoriei

Gazdele au dominat tot meciul și au decis lucrurile înainte de pauză. Klimovic a deschis scorul în minutul 21, iar Brucic a marcat cu 2-0 în minutul 42.

Dynamo a ratat o ocazie excelentă de a trece la conducere în al treilea minut. Atunci Klimovich a aruncat frumos mingea către Ivan Bahar, care a intrat în suprafața de pedeapsă, dar nu l-a putut învinge pe portarul oaspeților. Șutul său a trecut pe lângă ușă.

Superioritatea lui Dynamo a dus în mod logic la un obiectiv. În minutul 21 Vladislav Klimovich a marcat după o greșeală în apărarea lui Torpedo. Șutul său a fost extrem de precis de la marginea suprafeței de pedeapsă.

Oaspeții au ajuns la una dintre oportunitățile lor rare în minutul 32. După o centrare excelentă, Yusov a tras cu capul dintr-o poziție bună, dar portarul Plotnikov era la locul său.

Cu puțin înainte de pauză, Dynamo a preluat conducerea cu 2: 0. După o lovitură de colț, Dinga a tras cu capul, Bushma a deviat mingea, dar a ajuns la picioarele lui Brucic, care a trimis-o ușor în poarta goală.

După pauză, gazdele au pariat pe un joc mai precaut. Au continuat să controleze evenimentele de pe teren, deși adversarul lor a jucat mai mult cu mingea.

Cea mai bună ocazie din a doua repriză a fost pentru Brucic. A făcut un șut excelent, dar portarul Bushma și-a arătat clasa și după o mare intervenție a deviat mingea.

Astfel, Dynamo (Minsk) a urcat pe locul nouă cu 3 puncte și o diferență de goluri de 4: 4. Torpila a rămas pe locul patru cu 6 puncte și o diferență de goluri de 2: 2.

Mâine campionatul din Belarus ne oferă încă trei meciuri foarte interesante. De la ora 15:30 Șahtior se va întâlni cu Neman (Grodno) la Soligorsk. Două ore mai târziu, BATE (Borisov) îl va găzdui pe Ruh (Brest) la Arena Borisov.

De la 19:30 cealaltă echipă din Brest - Dynamo va avea ca rival echipa puternică a Slaviei (Mozir).