Arsenal l-a învins pe Manchester United cu 2-0 în derby-ul celei de-a 21-a runde din Premier League. Golurile echipei lui Mikel Arteta au fost marcate de Nicolas Pepe și Socrates Papastathopoulos. Succesul este primul pentru spaniol care va conduce fostul său club.

împotriva

Gunners-ul a deschis în minutul 8 Kolasinac a înapoiat mingea aproape din contur lui Nikola Pepe, care a rămas neacoperit și a marcat primul gol al meciului.

În minutul 32, Lacazette a șutat din apropiere, dar mingea a trecut pe lângă ușă. Un minut mai târziu, transversala l-a ajutat pe United după un șut al lui Lucas Torreira.

În minutul 38, David de Gea a greșit încercând să îndepărteze mingea și i-a dat-o lui Pepe, care a tras de la distanță și din nou fasciculul a adus noroc „diavolilor roșii”.

În minutul 43, Arsenal a executat un corner, Alexander Lacazette a șutat, De Gea nu a intervenit bine și mingea a aterizat în Socrates Papastathopoulos, care a înscris aproape pentru 2: 0.

Primul șut precis pentru Manchester United a venit în timp suplimentar în prima repriză, când Maguire a șutat cu capul aproape.

La începutul reprizei secunde, Leno a salvat un șut al lui Dan James. Două minute mai târziu, Fred a tras de la distanță, dar direct în mâinile paznicului de acasă.

În minutul 70, Aaron One-Bissaka a fost împiedicat de marginea suprafeței de pedeapsă, dar arbitrul a decis că nu există penalizare.

După succes, Arsenal este pe locul 10 în clasament cu 27 de puncte, United este al cincilea cu 31 de puncte.