• Medicii noștri
    • Spitale
    • Descoperiri
    • Forta vietii

După ce a fost învins cu 2: 7 de Bayern în faza grupelor din Liga Campionilor, Tottenham a suferit o nouă pierdere în fața unei echipe germane în turneu. Cu toate acestea, specialistul în parcarea autobuzelor în fața portarului Jose Mourinho, care se află deja în fruntea „pintenilor”, s-a asigurat că echipa engleză nu s-a mai tăiat.

spart

RB Leipzig a câștigat doar 1-0 la Londra în prima parte a meciului final 1/8.

Doar pentru că în primele 80 de secunde de meci din capitala engleză, băieții antrenorului de 32 de ani, Julian Nagelsman, făcuseră 4 șuturi pe ușa „Tottenham”.

Până la pauză, statisticile pe acest indicator erau 13: 1 în favoarea echipei germane.

Pentru comparație - în prima jumătate a meciului din faza grupelor „Tottenham” - „Bayern” a fost 10: 8 în favoarea giganților din München, iar rezultatul - 2: 1 pentru oaspeți.

În ciuda eforturilor sale și a situației din fața porții gazdelor, RB Leipzig a înscris doar în minutul 58. Steaua în atac Timo Werner a fost exactă din penalty. A fost condamnată pentru încălcarea întâlnirilor lui Ben Davis cu Conrad Lymer.

Golul lui Werner a rămas singurul din meci. Naționala Germaniei a marcat pentru a 7-a oară în Liga Campionilor și toate golurile sale sunt în deplasare.

După meci, i s-au cerut informații despre interesul lui Liverpool față de el.

„A fi asociat cu cea mai bună echipă din lume acum mă face mândru”, a comentat Werner.

Odată cu pierderea din „RB Leipzig”, Mourinho și-a continuat seria fără victorie în eliminările Ligii Campionilor. Antrenorul portughez nu a câștigat un meci în ei de aproape 6 ani.

Ultima dată când a înregistrat o victorie în eliminările turneului a fost în aprilie 2014, când Chelsea, condusă de el pentru a doua oară, a câștigat cu 2-0 pe Pari SG.

În statisticile lui Mourinho, au urmat încă 4 jocuri în fruntea „blues-ului” din Londra, 2 cu „Manchester United” și ultimul cu „Tottenham” - sau un total de 7, în care nu s-a putut bucura de victorie.

Ca o scuză pentru jocul fără dinți împotriva „RB Leipzig” a „pintenilor” ar trebui menționate rănirile celor mai buni doi atacanți Harry Kane și Hyun-min Son.

"În acest moment, Tottenham este ca un pistol care nu este încărcat cu muniție", a spus Mourinho într-un comentariu după meci.

Fost fundaș al lui Ludogorets lângă sferturile de finală ale ligii

Fostul fundaș al Ludogorets, Jose Palomino, se apropie de sferturile de finală ale Ligii Campionilor cu Atalanta.

Debutul absolut italian în cel mai comercial turneu a învins-o pe spaniola „Valencia” cu 4: 1 în prima finală de 1/8. Astfel, echipa din Bergamo este favorita să continue în faza următoare.

Palomino a fost din nou titular pentru Atalanta, care joacă meciurile din Liga Campionilor la Giuseppe Meazza din Milano din cauza lipsei unei licențe pentru meciurile din turneu.

Fundașul central argentinian a jucat un sezon 2016/2017 foarte puternic cu echipa Ludogorets și a fost cumpărat de Atalanta pentru 2,5 milioane de euro.