RB (Leipzig) a câștigat cu 4: 3 ca invitat Istanbul Basaksehir într-un adevărat thriller într-un meci din faza grupelor din Liga Campionilor. Bulls a reușit continuarea meciului, după ce au preluat de două ori conducerea cu două goluri.

lovește

Astfel, Leipzig a adunat 9 puncte, în timp ce campioana Turciei se află ferm pe ultimul loc.

Bulls au preluat conducerea în minutul 26. Marcel Zabitzer a străpuns centrul și a lovit de la marginea suprafeței de pedeapsă. Mingea a sărit în Yusuf Poulsen și a devenit inevitabilă pentru ghemuitul Mert.

În minutul 43 oaspeții au marcat un al doilea gol. Emil Forsberg a încercat din stânga și l-a găsit pe Nordi Mukiele. Fundașul a șutat în colțul din dreapta jos pentru 0: 2.

În prima repriză, Istanbul Basaksehir a înapoiat un gol. Gazdele au executat un corner învățat, Edin Vishcha l-a găsit pe Irfan Kahveci la marginea suprafeței de pedeapsă, care cu un șut puternic a marcat pentru 1: 2.

În minutul 66, „taurii” și-au recâștigat conducerea de două goluri. Angelinho l-a găsit pe Danny Olmo, care s-a rupt de la stânga și cu un șut măsurat a fost precis pentru 1: 3.

În minutul 72, Ba l-a găsit pe Irfan Kahveci, care a controlat mingea, s-a eliberat și cu un șut fantastic l-a făcut pe Goulash neajutorat pentru a doua oară.

În minutul 85 campioana Turciei a egalat. Ibrahima Konate îl faultează pe Ba în fața suprafeței de pedeapsă. Irfan Kahveci a stat în spatele mingii și, cu o altă lovitură strălucită, a marcat cu 3: 3.

În timpul adăugat pentru Bulls, mingea a lovit bara transversală după ce Mert a plasat mingea în capul lui Searlot. Cu toate acestea, norvegianul a adus succesul „taurilor” în al treilea minut de timp adăugat. Apoi atacantul a primit în fața suprafeței de pedeapsă și cu o lovitură puternică nu i-a lăsat șanse lui Mert pentru finalul 3: 4.

Krasnodar s-a calificat în finala 1/16 din Europa League după o victorie împotriva Rennes